Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowości branżowe

23 czerwca 2022

NR 31 (Czerwiec 2022)

Aktualności w medycynie holistycznej

0 133

Aromaterapia medyczna w zespole geriatrycznym

Zespoły geriatryczne to przewlekłe zaburzenia prowadzące stopniowo do niesprawności funkcjonalnej, a tym samym negatywnie wpływające na jakość życia starszych pacjentów. Do zaburzeń zagrażających niezależności osób starszych zaliczamy objawy i oznaki, takie jak upadki, nietrzymanie moczu, majaczenie, odleżyny, dysfagia, czyli zaburzenia połykania itd. Chociaż zespoły te występują bardzo często u osób starszych, trudno jest je leczyć za pomocą nowoczesnej medycyny ze względu na ich złożoność. Aby złagodzić objawy geriatryczne, dokonano przeglądu skuteczności stosowania aromaterapii w zespole geriatrycznym, zwłaszcza w przypadku dysfagii, duszności, dysfunkcji poznawczych i związanych z upadkami. Stymulacja węchowa za pomocą lotnego oleju z czarnego pieprzu na rezydentach placówki opieki poprawiła odruch połykania, który jest kluczowym czynnikiem ryzyka zachłystowego zapalenia płuc. Badanie obrazowania mózgu wykazało, że stymulacja węchowa za pomocą lotnego oleju z czarnego pieprzu aktywowała regiony mózgowe przedniego zakrętu obręczy i kory wyspy, które odgrywają rolę w kontrolowaniu apetytu i połykania. Również aromaterapia lotnym l-mentolem zmniejszyła poczucie duszności i poprawiła skuteczność terapii ruchowej. Stwierdzono, że zapach połączonego olejku rozmarynowego z cytrynowym rano oraz połączonego olejku lawendowego z pomarańczowym w nocy poprawiają odpowiednio funkcje poznawcze oraz behawioralne i psychologiczne objawy demencji. Stwierdzono również, że aromat połączonych olejków lawendowego i melisy jest skuteczny w przypadku pobudzenia związanego z drażliwością u osób starszych. Co więcej, aromaterapia o zapachu lawendy może poprawić równowagę zarówno statyczną, jak i dynamiczną, skutkując zmniejszeniem liczby upadków i wskaźnika zachorowalności u osób starszych. Tak więc aromaterapia jest obiecującym lekarstwem na zespół geriatryczny. 

Medical aromatherapy in geriatric syndrome. Takae Ebihara, Miyako Yamasaki, Koichi Kozaki, Satoru Ebihara. Geriatr Gerontol Int. 2021 May;21(5):377-385. doi: 10.1111/ggi.14157. Epub 2021 Mar 31. PMID: 33789361 Review.

Fitoterapia w położnictwie –  wskazania terapeutyczne, ograniczenia, zagrożenia

Szeroki dostęp do różnorodnych, atrakcyjnych i intensywnie promowanych informacji może skłaniać kobiety w ciąży do myślenia, że każda forma terapii uzupełniającej może być oszczędnym i sprawdzonym rozwiązaniem medycznych problemów, ponieważ terapie te są naturalne, a zatem nieszkodliwe. W artykule przedstawiono na podstawie przeglądu piśmiennictwa aktualne informacje dotyczące wskazań, korzyści, ograniczeń i zagrożeń fitoterapii w ciąży. Zaprezentowano cenne zasoby terapeutyczne o udowodnionej skuteczności klinicznej (medycyna oparta na dowodach naukowych) w każdym trymestrze ciąży, w czasie porodu, połogu, a także w okresie karmienia piersią. W przypadku niektórych fitoterapeutyków dostępne są badania naukowe. Jest też szczegółowy opis niektórych możliwości błędów terapeutycznych, których należy unikać w czasie ciąży. 
W niniejszym artykule opisano dokładnie tę gałąź medycyny naturalnej, która wykroczyła poza tradycyjną medycynę ludową badaniami naukowymi jako wsparcie fitoterapii zarówno dla klinicystów, jak i pacjentów. Szacuje się, że stosowanie fitoterapeut...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy