Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowości branżowe

27 października 2022

NR 33 (Październik 2022)

Aktualności w medycynie holistycznej

0 27

Produkty naturalne i metabolizm energetyczny mózgu: astrocyty w chorobach neurodegeneracyjnych

Mózg waży ok. 2% masy ciała i zużywa aż ok. 20% całkowitego zaopatrzenia organizmu w energię i tlen, co oznacza, że dostarczanie energii jest niezwykle ważne dla mózgu. Komórki neuronalne mózgu, nie mając rezerwy energii (z wyjątkiem niektórych glikogenów w astrocytach, czyli komórek glejowych o gwieździstym kształcie), mogą wykorzystywać jedynie ATP (adenozyno-5′-trifosforan – wewnątrzkomórkowy nośnik energii), który pochodzi z degradacji glukozy w podstawowej strukturze mitochondriów. Uszkodzenie mitochondriów, takie jak uszkodzenie łańcucha transportu elektronów, może indukować obniżone poziomy ATP, zmniejszoną obronę antyoksydacyjną, która jest powszechna w wielu chorobach neurodegeneracyjnych – sugerowano, że dysfunkcja ATP jest głównym upośledzeniem w depresji. 

Wyniki licznych badań sugerują, że zaburzenia metabolizmu energetycznego są cechą charakteryzującą starzenie się mózgu i są szczególnie obserwowane w chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i poważna depresja. Nadal jednak, mimo wiedzy na temat mechanizmów regulujących dostarczanie energii w celu zapewnienia odpowiedniego działania neuronów, nie jest do końca jasne, w jaki sposób mózg wykonuje to złożone zadanie. 

Kluczowym działaniem jest zaopatrywanie mózgu w energię, którego źródło stanowią produkty naturalne. Wiele produktów roślinnych tradycyjnej medycyny chińskiej lub innych alternatywnych metod terapeutycznych stosowanych jest do leczenia zaburzeń neurodegeneracyjnych. Zidentyfikowano i dobrze opisano niektóre naturalne produkty, takie jak flawonoidy, polifenole, alkaloidy, które okazały się skuteczne w leczeniu zaburzeń neurodegeneracyjnych. Odkrycie silnych roślinnych związków aktywnych zostało potwierdzone pod kątem skuteczności, a modyfikacja strukturalna oparta na grupach jest skuteczną metodą odkrywania nowych leków. Udowodniono, że np. Huperzine A z Huperzia serrata poprawia zaburzenia pamięci w chorobie Alzheimera, a Shiplin pochodzący z huperzyny A jest obecnie w badaniach klinicznych fazy III, co może wskazać nowe możliwości dla naturalnych związków jako kandydatów do terapii chorób neurodegeneracyjnych.

W artykule omówione są wysokiej jakości badania dotyczące naturalnych produktów regulujących metabolizm energetyczny w chorobach neurodegeneracyjnych. Zestawiono tu 35 zgłoszeń i 15 artykułów w procesach recenzowanych, opisujących produkty pochodzenia naturalnego zawierające substancje aktywne mające wpływ na pracę mózgu, a tym samym mogących mieć wpływ na leczenie chorób neurodegeneracyjnych. Zestawienie obejmuje terapeutyczny wpływ na działanie mózgu w przypadku stosowania: kurkuminy, leczniczej formuły Tanhuo (THF) z TCM, berberyny, echinakozydu, formuły Yi-Zhi-Fang-Dai i wielu innych formuł tradycyjnej medycyny chińskiej czy ekstraktów z chińskich ziół, jak np. z miłorzębu dwuklapowego. 

Podsumowując, w badaniach tych pokazano, że funkcja astrocytów i funkcja mitochondriów neuronalnych odgrywają ważną rolę w wielu zaburzeniach neurodegeneracyjnych. W terapiach obejmujących leczenie zaburzeń neurodegeneracyjnych czy depresji wprowadzono już do tej pory wiele naturalnych leków. Ten temat badawczy ukierunkowuje m.in. na zainteresowanie badaniem mechanizmów modulacji dostaw energii w mózgu. 

Editorial: Natural products and brain energy metabolism: Astrocytes in neurodegenerative diseases. Fushun Wang, Shijun Xu, Fang Pan, Alex Verkhratsky and J.H Huang. Front Pharmacol. 2022; 13: 1039904. Published online 2022 Oct 3. doi: 10.3389/fphar.2022.1039904.

Chińskie zioła lecznicze jako potencjalne proleki na otyłość

Otyłość jest wiodącym światowym zagrożeniem dla zdrowia o stale rosnącej częstości występowania, sprzyja zachorowalności na różne choroby, w szczególności choroby układu krążenia, zespół metaboliczny, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i niektóre nowotwory. Wysoka częstość występowania otyłości stanowi ogromne ryzyko współwystęp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy