Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowości branżowe

24 czerwca 2020

NR 19 (Czerwiec 2020)

Aktualności w medycynie holistycznej

0 436

Wpływ refleksologii stóp na zaparcia i jakość życia pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

Zaparcie jest poważnym problemem u większości pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM). Celem badania było zbadanie wpływu refleksologii stóp na zaparcia i jakość życia u pacjentów z tą chorobą.
W trwającym od maja do grudnia 2018 roku randomizowanym badaniu uczestniczyło 63 pacjentów z SM skierowanych do Arak MS Society, Iran. Zostali oni losowo podzieleni na grupy: badawczą (n = 33) i kontrolną (n = 30).
W grupie badawczej refleksologię stóp stosowano dwa razy w tygodniu przez 6 tygodni (każda sesja trwała około 30–40 minut). Dane zostały zebrane przy użyciu kwestionariusza demograficznego, Skali Oceny Zaparć (Constipation Assessment Scale CAS) i kwestionariusza jakości życia (QOL).
Nasilenie zaparć i wynik QOL nie były znaczące między dwiema grupami przed rozpoczęciem badania. Po terapii nasilenie zaparć znacznie zmniejszyło się w grupie refleksologii. Wynik QOL poprawił się w grupie refleksologii w porównaniu z grupą kontrolną, ale nie była znacząca.
Wyniki badania wykazały, że refleksologia stóp może być skuteczna w leczeniu i może być stosowana jako bezpieczna metoda zmniejszania zaparć u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

Sajadi M, Davodabady F, Naseri-Salahshour V; The effect of foot reflexology on constipation and quality of life in patients with multiple sclerosis. A randomized controlled trial.; Complement Ther Med. 2020 Jan;48:102270.

Ziołolecznictwo z perspektywy pacjentów z cukrzycą typu 2 i lekarzy Arabii Saudyjskiej

Cukrzyca jest poważnym problemem zdrowia publicznego i jedną z najbardziej wymagających chorób na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Arabia Saudyjska ma drugi najwyższy wskaźnik cukrzycy na Bliskim Wschodzie i siódmy najwyższy na świecie. Niektórzy pacjenci z cukrzycą preferują stosowanie alternatywnych m...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy