Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowości branżowe

14 sierpnia 2020

NR 20 (Sierpień 2020)

Aktualności w medycynie holistycznej

0 393

Wpływ terapii leśnej na pacjentów szpitali psychiatrycznych z zaburzeniami afektywnymi i psychotycznymi

Udowodniono pozytywny wpływ kąpieli leśnych na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie osób cierpiących na zespół stresu pourazowego lub doświadczających stresujących sytuacji na co dzień. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób „terapia leśna” może wpłynąć na zdrowie psychiczne osób leczonych w szpitalu psychiatrycznym z powodu zaburzeń afektywnych lub psychotycznych. Teoretycznie terapia leśna może działać korzystnie na ludzi z tymi zaburzeniami.
Aby sprawdzić ewentualną skuteczność tej terapii, przeprowadzono quasi-eksperyment w szpitalu psychiatrycznym w Olsztynie. Latem i jesienią 2018 roku pacjenci szpitala psychiatrycznego w Olsztynie uczestniczyli w zajęciach terapii leśnych. Proponowane zajęcia polegały na uczestniczeniu w blisko dwugodzinnych spacerach pod nadzorem terapeuty.
Badani wypełnili kwestionariusze samopoczucia (POMS – Profile of Mood States) oraz Inwentarz Stanu i Cechy Lęku (STAI) przed i po badaniu. W przypadku grupy pacjentów z zaburzeniami afektywnymi terapia leśna miała pozytywny wpływ na prawie wszystkie podskale w skali POMS, z wyjątkiem podskali „gniew-wrogość”, która nie zmieniła znacząco swoich wartości po terapii. U tych pacjen...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy