Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowości branżowe

19 października 2020

NR 21 (Październik 2020)

Aktualności w medycynie holistycznej

0 624

Salinomycyna: nowy wzorzec postępowania w terapii raka

Podstawową przeszkodą w leczeniu raka jest nabywanie przez komórki nowotworowe oporności na wiele leków. Trudnością jest również selektywne działanie na rakowe komórki macierzyste. Problem ten został rozwiązany dzięki właściwościom chemioterapeutycznym niedawno odkrytego leku – salinomycyny. Dokładny mechanizm działania salinomycyny nie jest jeszcze w pełni znany, ale istnieje wiele mechanizmów, przez które hamuje ona wzrost guza. Salinomycyna zmniejsza stabilność wiązań ATP (adenozynotrifosforanu) w komórkach opornych na terapię wielolekową. Dodatkowo zakłóca szlak sygnałowy Wnt/β-kateniny, które to odpowiadają za procesy i rozwój komórkowy, co ostatecznie prowadzi do zatrzymania rozwoju komórek nowotworowych. Wybiórcze działanie salinomycyny na macierzyste komórki rakowe oraz niszczący wpływ na oporne na terapię komórki nowotworowe pozwalają uznać związek ten za nowoczesny i skuteczny lek chemioterapeutyczny.

Jayant Dewangan, Sonal Srivastava, Srikanta Kumar Rath; Salinomycin: A new paradigm in cancer therapy; Tumor Biology, 2017 Mar; 39(3).

POLECAMY

Wyciąg z czosnku – alicyna – hamuje apoptozę osteoblastów i wywołaną steroidami martwicę głowy kości udowej przez aktywację wewnątrzkomórkowych szlaków PI3K/AKT

Jałowa martwica głowy kości udowej wywołana steroidami jest głównym powikłaniem długotrwałego lub nadmiernego klinicznego stosowania glikokortykoidów. Alicyna to składnik ekstrahowany z czosnku, który ma wiele właściwości, w tym działanie przeciw apoptozie i przeciwbakteryjne. Celem badania było zbadanie wpływu i mechanizmu działania alicyny na apoptozę osteoblastów indukowaną przez deksametazon u szczurów z jałową martwicą głowy kości udowej. Wyniki badań wskazały, że alicyna skutecznie hamuje postęp jałowej martwicy głowy kości udowej wywołanej steroidami u szczurów. 

Jingdi Zhan, Zijian Yan, Mengyao Zhao; Allicin inhibits osteoblast apoptosis and steroid-induced necrosis of femoral head progression by activating the PI3K/AKT pathway; Food & Function, 2020 Sep 23; 11(9).

Cechy melancholijne i odpowiedź organizmu na profilaktykę litową w depresyjnych zaburzeniach nastroju

Pozytywne prognozy kliniczne działania suplementacji litem mogą mieć dużą wartość dla osób dotkniętych depresyjnym zaburzeniem nastrojów. W jednej z prac opisano 61 pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową (n = 51) i dużą depresją (n = 10) poddanych obserwacji przez średnio 53 miesiące. Wszyscy badani byli oceniani z perspektywy całego życia za pomocą listy kontrolnej OPCRIT (Operational Criteria Checklist for Psychotic Illness and Affective Illness). Cechy melancholijne były skorelowane z wynikiem tylko wtedy, gdy kontrolowano czas podania litu. Inne czynniki kliniczne, takie jak biegunowość, urojenia, płeć, przyczyna, zaburzenia osobowości i rodzinna historia chorób zaburzeń nastroju, nie miały wpływu na ocenę. Wstępne wyniki sugerują korzystny efekt profilaktycznej terapii litem w zaburzeniach nastroju.

A Serretti, E Lattuada, L Franchini, E Smeraldi; Melancholic features and response to lithium prophylaxis in mood disorders; Depress Anxiety, 2000; 11(2): 73–79

Biochemiczne i toksykologiczne działanie ekstraktu z Asparagus africanus 

W medycynie tradycyjnej Asparagus africanus jest stosowany w leczeniu bólów głowy, pleców i żołądka, przy krwiomoczu, hemoroidach, malarii, kile i rzeżączce. Zewnętrzne zastosowanie korzenia stosuje się w celu złagodze...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy