Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowości branżowe

19 kwietnia 2021

NR 24 (Kwiecień 2021)

Aktualności w medycynie holistycznej

0 281

Rola cynku w procesie chorobowym COVID-19 i jego prawdopodobny wpływ na płodność

Wirus SARS-CoV-2 to powodujący rozległą zachorowalność i śmiertelność we wszystkich grupach wiekowych to przyczyna obecnego światowego kryzysu zdrowotnego. Biorąc pod uwagę znaczącą rolę cynku w zwalczaniu uszkodzeń oksydacyjnych i infekcji wirusowych, jest on testowany jako metoda leczenia COVID-19. 
Działanie cynku zostało potwierdzone również w płodności u mężczyzn i u kobiet. Możliwe wyczerpanie się cynku w wyniku oksydacyjnych przemian wywołanych COVID-19 jest szczególnie istotne i ma wpływ na płodność par dotkniętych tą chorobą. 
Celem niniejszego przeglądu jest przedstawienie patofizjologii COVID-19, zwłaszcza w odniesieniu do funkcji rozrodczych; rola cynku w procesie chorobowym COVID-19 oraz jak niedobór cynku w połączeniu z burzą cytokin i produkcją reaktywnych form tlenu może wpłynąć na płodność i rozmnażanie.

Ramya Sethuram, David Bai, Husam M Abu-Soud: Potential Role of Zinc in the COVID-19 Disease Process and its Probable Impact on Reproduction; Reprod Sci. 2021 Jan 7; 1–6. doi: 10.1007/s43032-020-00400-6.

Leki i suplementy pochodzenia roślinnego wpływające na odpowiedź immunologiczną w okresie COVID-19

Mimo kontrowersji dotyczących skuteczności i słuszności zażywania w czasach kryzysu zdrowotnego, w tym obecnej pandemii COVID-19, obserwujemy potencjalne korzyści z leków pochodzenia roślinnego i suplementów pojawiają się w centrum zainteresowań. 
Fitoterapia o...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy