Bezpłatny webinar
NA ŻYWO

MEDYCZNA MARIHUANA

w chorobach neurodegeneracyjnych w świetle najnowszych badań

27 stycznia(czwartek) 2022, 19:00
Prowadzący:
dr hab. n. farm. MARCIN OŻAROWSKI
prof. IWNiRZ-PIB, farmaceuta, biolog
DOŁĄCZ DO WYDARZENIA
Kiedy:
27 stycznia (czwartek) 2022, godz. 19:00

Jak możesz pomóc wesprzeć leczenie pacjentów cierpiących na schorzenia neurodegeneracyjne, gdy klasyczne metody są niewystarczające?

Wśród badań klinicznych nad zastosowaniem preparatów medycznej marihuany, dużą ich część stanowią te ukierunkowane na wsparcie leczenia chorób neurologicznych.

Dzięki wiedzy dostępnej z badań przedklinicznych i klinicznych oraz analizy pojedynczych przypadków pacjentów, która potwierdza pozytywne działanie konopi, możliwe jest wsparcie terapii pacjentów cierpiących na schorzenia neurodegeneracyjne. Obecnie obserwuje się postęp w badaniach nad dowodami w zastosowaniu medycznej marihuany w chorobie Alzheimera, chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianym, padaczce.

Gdy klasyczne metody są niewystarczające, z pomocą może przyjść terapia z wykorzystaniem preparatów konopnych poparta specjalistyczną wiedzą i badaniami klinicznymi.

Z tego webinaru dowiesz się:

  • Jakie możliwości wsparcia leczenia dają preparaty konopne o potwierdzonym działaniu klinicznym w przypadku chorób neurodegeneracyjnymi jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, padaczka
  • Jak w bezpieczny sposób wykorzystać terapię medyczną marihuaną tak, aby było to zgodne z prawem i z korzyścią terapeutyczną dla pacjenta, czyli:
    • dlaczego standaryzacja produktów konopnych jest istotna
    • jakie są przeciwskazania w stosowaniu produktów konopnych – ocena potencjalnych i zgłaszanych działań niepożądanych.
  • Jaki jest mechanizm i pozytywny efekt działania fitokanabinoidów o przebadanej klinicznie aktywności biologicznej, we wsparciu leczenia chorób neurodegeneracyjnych
  • Dlaczego warto stosować medyczną marihuanę w przypadku wybranych chorób neurologicznych – praktyczna ocena skuteczności terapeutycznej uwzgledniająca rodzaj preparatu, sposób podawania, schemat dawkowania, efekty terapeutyczne

Dla kogo:

  • Dla wszystkich specjalistów, chcących poszerzyć swoje kompetencje o wiedzę popartą badaniami klinicznymi i analizą pojedynczych przypadków pacjentów.
  • Dla naturoterapeutów, fitorerapeutów chcących w dogłębny sposób poznać zasady terapii z zastosowaniem fitokanabinoidów o potwierdzonym działaniu klinicznym w pracy z pacjentem z chorobami neurodegeneracyjnymi.
  • Dla osób dbających o bezpieczeństwo pacjentów poprzez zapobieganie działaniom niepożądanym przy zleceniach związanych ze stosowaniem medycznej marihuany.
  • Dla farmaceutów i lekarzy chcących poszerzyć swoją wiedzę o zestaw dowodów na aktywność lub działanie farmakologiczne popartą aktualnymi badaniami uwzgledniającymi rodzaj preparatu konopnego, sposób podawania, schemat dawkowania oraz efekty terapeutyczne w wybranych jednostkach chorobowych.
DOŁĄCZ DO WYDARZENIA

Webinar poprowadzi:

dr hab. n. farm. MARCIN OŻAROWSKI
prof. IWNiRZ-PIB, farmaceuta, biolog

 

Profesor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowego Instytutu Badawczego. Absolwent Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego oraz Wydziału Biologii Uniwersytetu im Adama Mickiewicza.

 

Od ponad 18 lat pracuję naukowo w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – PIB w Poznaniu. Posiadam 11 letnie doświadczenie jako nauczyciel akademicki Uniwersytetu Medycznego. Jestem kierownikiem i wykonawcą grantów naukowo-badawczych oraz naukowo-rozwojowych. Jestem autorem lub współautorem ponad 200 prac naukowych, w tym publikacji doświadczalnych i poglądowych, monografii książkowych oraz naukowych streszczeń konferencyjnych.

Do moich zawodowych zainteresowań należą: interakcje pomiędzy lekami roślinnymi i syntetycznymi (doktorat), fitofarmakologia zaburzeń pamięci w aspekcie modelowym (habilitacja), aktywność biologiczna i fitochemia ekstraktów ziołowych oraz biotechnologia roślin, w tym konopi włóknistych w zakresie kultur in vitro. Szczególnie interesuję się poszukiwaniem nowych rozwiązań profilaktycznych i terapeutycznych dla zespołów otępiennych i w leczeniu bólu z zastosowaniem ekstraktów ziołowych i związków chemicznych pochodzenia naturalnego.

Organizacyjnie:

Webinar potrwa 60 minut i będzie się składał z części szkoleniowej prowadzonej przez dr hab. n. farm. Marcina Ożarowskiego oraz sesji pytań i odpowiedzi. Pytania będzie można zadawać na czacie w trakcie webinaru oraz kontaktując się z nami mailowo pod adresem: webinar@naturoterapiawpraktyce.pl.