Autor: Daria Łukowska

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu na kierunku dietetyka oraz Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku fizjoterapia. Dietetyk kliniczny, trener personalna, ekspert Holistic Polska. Zwolenniczka holistycznego podejścia do zdrowia i życia, prowadzi podcasty oraz kanał YouTube „Forma na życie”.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Pseudoalergia, czyli nietolerancja histaminy

Możliwe, że Ty bądź ktoś z Twoich znajomych zmaga się z problemem pojawiających się różnego rodzaju objawów nieznanego pochodzenia: z pokrzywką, czerwonymi plamami czy swędzeniem całego ciała. A może są to zaburzenia ze strony układu oddechowego – duszności, częste kichanie, cieknący katar. Objawy przypominają objawy alergii, ale testy alergiczne niczego nie potwierdzają. Zanim zrzucisz całą winę na psychosomatykę, sprawdź czy to przypadkiem nie pseudoalergia, czyli nietolerancja histaminy (ang. histamine intolerance – HIT).

Czytaj więcej

Holistyczne podejście do przywracania równowagi pracy tarczycy

W ostatnim czasie sporo mówi się o wyraźnym wzroście zachorowalności na choroby tarczycy, w tym głównie niedoczynności tarczycy oraz choroby autoimmunologicznej tarczycy, jaką jest Hashimoto. I choć nie mamy pewności, na ile jest to faktycznie wzrost zachorowalności, a na ile lepsza diagnostyka pozwala na bardziej trafną diagnozę – nie pozostawia wątpliwości fakt, że osób z zaburzeniami pracy tarczycy w dzisiejszych czasach jest bardzo dużo.

Czytaj więcej