Autor: Natalia Szarek

Mgr inż. Technolog żywności, doktorantka Instytutu Technologii Żywności i Żywienia Uniwersytetu Rzeszowskiego; członek Podkarpackiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Miody i ich właściwości

Miód jest naturalnym produktem spożywczym wytwarzanym przez pszczoły (Apis mellifera) z nektaru kwiatowego (miody nektarowe, kwiatowe) oraz wydalin owadów (miody spadziowe) [1]. Powstaje w procesie enzymatycznego trawienia i zagęszczania nektaru (substancji roślinnej) oraz wydzielin produkowanych przez owady, które żywią się sokami roślin (spadź). Jego skład chemiczny, smak i właściwości prozdrowotne determinowane są rośliną bądź roślinami, z których został wytworzony [2].

Czytaj więcej

Zboża i walory ich świeżego mielenia

Wśród roślin uprawnych szczególnie ważną pozycję zajmują zboża, gdyż ich nasiona, a dokładniej ziarniaki (ziarna) stanowią istotną rolę w żywieniu zarówno zwierząt, jak i człowieka. Zboża to rośliny należące do rodziny wiechlinowatych (trawy, Poaceae) i klasy jednoliściennych, z wyjątkiem gryki, która to zaliczana jest do klasy dwuliściennych i rodziny rdestowatych1, 2.

Czytaj więcej