Akupunktura – terapia igłami

Otwarty dostęp

Akupunktura jest praktykowaną od wieków częścią tradycyjnej medycyny chińskiej. U jej podstaw leży filozofia opisująca siły yin i yang, które, mimo iż są zupełnie różne, uzupełniają się nawzajem, tworząc harmonię między ciałem i duszą. Zadaniem akupunktury jest utrzymanie równowagi między siłami yin, yang i qi lub ich uporządkowanie, gdy ulegną zaburzeniu; choroba jest uznawana właśnie za zakłócenie ich równowagi.

Literatura medycyny chińskiej podaje, że przez kanały w ludzkim ciele przepływa siła życiowa qi. Wprowadzanie igieł w odpowiednie punkty położone w obrębie tych kanałów przywraca właściwy przepływ energii.

Z punktu widzenia fizjologii punkty akupunkturowe to miejsca, w których można stymulować nerwy, mięśnie i tkankę łączną. Stymulacja zwiększa przepływ krwi, jednocześnie wyzwalając działanie naturalnych środków przeciwbólowych.
 


Choć akupunktura jest zabiegiem polegającym na przebiciu skóry metalową igłą, nie jest bolesna. Istnieje wiele metod stawiania igieł. Jedni akupunkturzyści wolą stawiać je blisko chorego narządu, inni wręcz przeciwnie – skrajnie daleko od niego. Złote igły obracane w stronę prawą stosowane są w celu działania pobudzającego. Z kolei powolne nakłuwanie miejscowe igłami srebrnymi działa hamująco. Inne sekrety stawiania igieł znają tylko mistrzowie tej sztuki. To, czy proces leczenia przyniesie oczekiwane rezultaty, zależy przede wszystkim od tego, czy terapeuta umiejscowi igły zgodnie z kanałami (obszarami na ciele, które odpowiadają danym narządom wewnętrznym).

Amerykańska instytucja rządowa National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH) zauważa, że lecznicze działanie akupunktury udowodniono m.in. w przypadkach bólu krzyża, bólu szyi, choroby zwyrodnieniowej stawów czy bólu głowy i migreny.

W 2003 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że akupunktura wykazuje istotną skuteczność w przypadku takich chorób, jak rwa kulszowa, alergiczny nieżyt nosa, wysokie i niskie ciśnienie krwi, a także niektóre choroby żołądka, w tym wrzód trawienny.

Książka Podręcznik akupunktury jest kompletnym opracowaniem na temat kanałów, kolaterali i punktów akupunkturowych. To podstawowe źródło wiedzy dla akupunkturzystów. Zawiera znakomite rysunki i szczegółowe opisy przebiegu i znaczenia wszystkich kanałów, lokalizacji oraz punktów akupunkturowych. Podręcznik przedstawia również liczne klasyczne receptury akupunkturowe pokazujące, w jaki sposób punkty były używane i łączone przez prawie 2000 lat praktyki. Nawigację w książce ułatwiają rozbudowane indeksy, w tym indeks wskazań poszczególnych punktów akupunkturowych. Publikacja wzbogacona jest o merytoryczne komentarze szczegółowo wyjaśniające główne historyczne i współczesne zastosowania punktów akupunkturowych, oparte na tekstach klasycznych i współczesnych oraz bogatym doświadczeniu klinicznym autorów.

– Ta monumentalna praca jest pozycją nie tylko dla młodych adeptów, ale stanowi także ogromną pomoc dla doświadczonych akupunkturzystów w ich codziennej praktyce klinicznejdr Marek Kalmus, honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, członek Komitetu Wykonawczego World Federation of Acupuncture-Moxibustion Societies.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI