Suplementacja diety wegańskiej w chorobie Hashimoto

Dietoterapia Otwarty dostęp

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytarne zapalenie gruczołu tarczycowego, to aktualnie najczęściej występująca choroba tarczycy, która w większości przypadków jest przyczyną jej niedoczynności1. Choroba Hashimoto może rozwijać się od kilku miesięcy do kilku lat. Nierzadko przebiega bezobjawowo. Bez względu jednak na przebieg choroby, skutkiem zapalenia gruczołu jest jego uszkodzenie oraz finalnie jego zanik. Choroba Hashimoto jest nieuleczalna, jednak da się ją wprowadzić w remisję, dzięki czemu samopoczucie osoby chorującej może być porównywalne z tym osoby zdrowej. Może nam też w tym pomóc dobrze zbilansowana dieta2.

Diagnostyka opiera się parametrach laboratoryjnych oraz obrazowych z USG. Kluczowe jest wykonanie oznaczenia stężenia TSH, FT3, FT4, aTPO, aTG w surowicy krwi. Diagnoza powinna być postawiona przez endokrynologa dopiero po przeprowadzonych badaniach oraz wywiadzie z pacjentem2. 
Tarczyca odpowiada za wiele funkcji naszego organizmu, dlatego zaburzenia w jej pracy i toczący się w niej stan zapalny mogą mieć wpływ na różne narządy, a w konsekwencji prowadzić do rozmaitych objawów. Do najczęstszych symptomów można zaliczyć ogólne spowolnienie organizmu (w tym metabolizmu), ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją, stany depresyjne, przygnębienie, szybsze marznięcie lub mniejszą tolerancję na zimno, obrzęki, suchość skóry, wypadanie włosów, zaparcia oraz wzdęcia5. 

POLECAMY

R e k l a m a


Zdrowie naszej tarczycy jest bardzo ważne, ponieważ to od jej funkcjonowania zależy gospodarka wapniowo-fosforanowa, rozwój układu kostnego, cykl miesiączkowy, utrzymanie przez organizm ciepła i wiele innych funkcji2. 
Nie jest dokładnie zbadana przyczyna tej choroby, wiadomo jednak, że jej podłoże może być wieloczynnikowe. Do rozwoju Hashimoto mogą przyczyniać się zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Jednak przede wszystkim na uwadze powinniśmy mieć czynniki środowiskowe, ponieważ to pośrednio przez nie każdy z nas ma realny wpływ na swoje geny, a dokładnie na ich ekspresję. Właśnie dlatego dieta i styl życia mają w tym przypadku olbrzymie znaczenie. Możliwymi przyczynami środowiskowymi choroby Hashimoto są nadmiar jodu, niedobór selenu, alergie pokarmowe, infekcje wirusowe i bakteryjne, stres, brak snu, palenie tytoniu, toksyny, leczenie jodem radioaktywnym, przyjmowane leki i występujące stany zapalne, brak równowagi hormonalnej oraz inne choroby autoimmunologiczne, takie jak np. celiakia3, 4. 
Na jakie składniki odżywcze warto zwrócić uwagę, bilansują...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI