Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp

17 lutego 2020

NR 17 (Luty 2020)

Właściwości prozdrowotne miodu manuka

130

Coraz powszechniejsze stają się naturalne metody leczenia wielu chorób cywilizacyjnych. Miód jest rozpowszechnionym produktem spożywczym, który pozytywnie oddziałuje na organizm człowieka. Jednym z bogatych rodzajów miodu jest miód manuka, który wykazuje silne właściwości prozdrowotne.

Istnieje wiele doniesień naukowych mówiących o skuteczności apiterapii w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń. ,,Niechaj pożywienie będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem” – słowa Hipokratesa nie tracą na wartości.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są właściwości i zastosowanie miodu manuka.

Miód manuka – właściwości

Miód manuka to ceniony produkt pszczeli. Pozyskiwany jest przez owady z rodzaju Apis z nektaru drzewa herbacianego (Leptospermum scoparium)1. Jest to nowozelandzki produkt. Cechuje się lekko gorzkim smakiem, podobnym do miodu wrzosowego i ciemnobrązową barwą oraz gęstą konsystencją. Opierając się na danych literaturowych możemy stwierdzić, że ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Miód najczęściej o dużej ilości metyloglioksalu (400–550 mg MGO) znajduje swoje zastosowanie w dietetyce klinicznej (pozytywnie oddziałuje na układ pokarmowy), skórę człowieka oraz układ oddechowy. Ze względu na swoje lecznicze właściwości łagodzi stany nowotworowe, jak również leczy choroby wirusowe. Niezbędny jest przy gojeniu się ran, a także również stanów zapalnych, odmrożeń i owrzodzeń1–7. Stosowany bywa również w leczeniu schorzeń kobiecych oraz chorób stomatologicznych.
Cechą szczególną dla miodów manuka jest występowanie metyloglioksalu (MGO). 
Wyróżniamy następujące jego rodzaje:

  • MGO 100+ (100 mg methyloglioksalu na 1 kg miodu),
  • MGO 250+ (250 mg metyloglioksalu na 1 kg miodu),
  • MGO 400+ (400 mg metyloglioksalu na 1 kg miodu),
  • MGO 550+ (550 mg metyloglioksalu na 1 kg miodu).

Miód manuka – jak go przyjmować?

Właściwości miodu manuka są naprawdę niezwykłe, biorąc pod uwagę, że wystarczy spożywać jego niewielką ilość. Zaleca się konsumować 2–3 łyżki miodu (jedna łyżeczka to około 7 gramów miodu) na czczo około 20 minut przed posiłkiem w celu uzyskania leczniczego działania. Kontrowersyjnym tematem jest spożywanie miodu przez osoby chorujące na cukrzycę. Nie zaleca się podawać miodu manuka pacjentom z tym schorzeniem bądź osobom mającym alergię na produkty pszczele.

Zastosowanie miodu w leczeniu cukrzycy

Mimo cennych właściwości, głównym składnikiem miodu manuka są oczywiście węglowodany. Częstym powikłaniem przy cukrzycy jest występowanie stopy cukrzycowej. Podczas spożycia miodu manuka wzrasta poziom glukozy we krwi. Konieczna jest zatem konsultacja z lekarzem.

Miód manuka w diecie dziecka

Poniżej pierwszego roku życia spożywanie miodu manuka jest niezalecane ze względu na właściwości uczulające. Jeśli dziecko nie jest uczulone na produkty pszczele, to nie istnieją żadne przeciwwskazania do przyjmowania miodu manuka. Kaloryczność tego produktu wynosi 334 kcal/100 g. Ze względu na bogate właściwości miodu manuka, profilaktycznie zaleca się przyjmować 1 łyżeczkę miodu rano lub przed posiłkiem w celu zwiększenia odporności dziecka.

Działanie przeciwnowotworowe

Fernandez-Cabezudo i wsp. stwierdzili, iż miód posiada właściwości przeciwnowotworowe. W pracach badawczych zastosowano miody manuka o najniższej zawartości metyloglioksalu, czyli MG 100+, które dodano do hodowli z tkanek takich nowotworów, jak ludzki rak gruczołu piersiowego, czerniak mysi oraz rak okrężnicy. 
Ponadto w badaniach tych wykazano, iż miód manuka zahamowywa...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy