Autor: Aleksander K. Smakosz

Mgr farm.; Doktorant Katedry Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Naukowo zajmuje się fitochemią, etnofarmakologią historyczną, toksykologią roślin, farmakognozją substancji aromatycznych i przypraw, chemią kosmetyków. Autor kilkudziesięciu wystąpień krajowych i międzynarodowych, artykułów naukowych, popularnonaukowych i branżowych oraz pięciu książek. Zawodowo ocenia olejki eteryczne i ich mieszaniny pod względem toksykologicznym oraz jest redaktorem naczelnym wydawnictwa Pharmacopola. Wykładowca na studiach podyplomowych z aromaterapii.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Aromaterapia w alergiach

Wiosna kojarzy się nam ze wzrostem roślin, budzeniem się do życia przyrody ożywionej. Jednak dla dużej liczby z nas okres ten jest związany z zaostrzeniem symptomów alergii i astmy. Rośliny zaczynają wówczas wytwarzać alergizujące pyłki, a grzyby – spory. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych ok. 9% ludzi cierpi na astmę, a ok. 15% na alergiczny katar sienny1. Prawie 20% dorosłych w Niemczech cierpi co najmniej na jedną alergię. W Polsce to ok. 30% osób.

Czytaj więcej

Aromaterapia w przeziębieniu

Kaszel, nieżyt nosa, ból gardła, stan podgorączkowy, zmęczenie, brak apetytu… Każdego roku przeziębienie wzbudza szczególne zainteresowanie mediów, środowiska medycznego oraz rodziców. Nie powinno to dziwić, bo jesienią jest zawsze najwięcej przypadków tej wirusowej choroby zakaźnej, co powoduje coroczną światową epidemię przeziębienia (szacuje się, że przeciętny dorosły ma od dwóch do pięciu przeziębień w ciągu roku, a dzieci aż do dziesięciu) [1], [2]. Bez względu na przyczynę każdego roku występuje ponad 17 mld przypadków infekcji górnych dróg oddechowych [3].

Czytaj więcej