Aromaterapia w przeziębieniu

Fitoterapia

Kaszel, nieżyt nosa, ból gardła, stan podgorączkowy, zmęczenie, brak apetytu… Każdego roku przeziębienie wzbudza szczególne zainteresowanie mediów, środowiska medycznego oraz rodziców. Nie powinno to dziwić, bo jesienią jest zawsze najwięcej przypadków tej wirusowej choroby zakaźnej, co powoduje coroczną światową epidemię przeziębienia (szacuje się, że przeciętny dorosły ma od dwóch do pięciu przeziębień w ciągu roku, a dzieci aż do dziesięciu) [1], [2]. Bez względu na przyczynę każdego roku występuje ponad 17 mld przypadków infekcji górnych dróg oddechowych [3].

Czynnikiem etiologicznym przeziębienia jest jeden z 200 różnych wirusów (głównie to rinowirusy, koronawirusy i wirusy paragrypy)[1]. Po wniknięciu do organizmu drogą kropelkową przyczepiają się one do komórki, gdzie szybko się namnażają, wytwarzając tysiące nowych wirusów. Między zainfekowaniem a pierwszymi objawami mija sześć godzin. Dlatego choroba ta tak szybko się rozprzestrzenia. Gdy pojawi się w danej społeczności, najprawdopodobniej każdy z członków grupy ją przejdzie[1].
Jednym z najlepszych rozwiązań, które mogą wspomóc leczenie objawowe przeziębienia, są olejki eteryczne. Wykazują one wiele cennych właściwości, m.in.: działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i mukolityczne. Mogą one pomóc udrożnić zatkany nos, złagodzić kaszel oraz zmniejszyć ból mięśni.
W poniższym artykule chciałbym przedstawić podstawowe aspekty stosowania aromaterapii w przeziębieniach, zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.

R e k l a m a

Aromaterapia kataru

Przyczyną kataru jest miejscowy stan zapalny błony śluzowej. Objawia się to zwiększonym wytwarzaniem...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI