Aromaterapia w alergiach

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Wiosna kojarzy się nam ze wzrostem roślin, budzeniem się do życia przyrody ożywionej. Jednak dla dużej liczby z nas okres ten jest związany z zaostrzeniem symptomów alergii i astmy. Rośliny zaczynają wówczas wytwarzać alergizujące pyłki, a grzyby – spory. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych ok. 9% ludzi cierpi na astmę, a ok. 15% na alergiczny katar sienny1. Prawie 20% dorosłych w Niemczech cierpi co najmniej na jedną alergię. W Polsce to ok. 30% osób.

Alergia jest nadmiarową reakcją układu immunologicznego na zewnętrzne substancje, które w normalnych przypadkach są obojętne dla organizmu (np. pyłki, roztocza, składniki żywności). Rozróżniamy dwa typy alergii: typ 1 (anafilaktyczny) i typ 2 (tzw. nadwrażliwość opóźniona = typ komórkowy). 

POLECAMY

W przypadku alergii typu 1 reakcja organizmu na alergeny jest natychmiastowa. Antygeny łączą się wówczas ze swoistymi przeciwciałami klasy IgE, wywołując błyskawiczny efekt (miejscowy lub układowy). Odpowiedź organizmu jest obserwowana już po kilku minutach[1]. 

W alergii typu 2 (jest ona klasyfikowana również jako nadwrażliwość typu IV) reakcja uczuleniowa jest obserwowana po połączeniu się odpowiedniego antygenu (alergenu) ze swoistymi limfocytami T. Co istotne, podczas pierwszego kontaktu z antygenem silna reakcja organizmu nie jest obserwowana (organizm wytwarza wówczas swoiste przeciwciała IgE, które łączą się z białymi krwinkami – bazofilami). Podczas kolejnej ekspozycji na alergen obserwuje się silne reakcje organizmu, głównie w obrębie jamy ustnej, nosa i skóry.

U pacjentów chorujących na alergię na pyłki b...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI