Autor: Joanna Podgórska

Dr n. biol., Doktor nauk biologicznych w dyscyplinie biochemia, ze specjalnością neurochemia, Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Autorka publikacji naukowych, popularnonaukowych, monografii, artykułów o tematyce medycznej i dietetycznej. Absolwentka Dietetyki Sportowej na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz studiów podyplomowych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie na kierunku Prowadzenie i Monitorowanie Badań Klinicznych. Obecnie studiuje somatopsychologię i psychosomatykę na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Prozdrowotne działanie gojnika

Szałwia libańska lub gojnik (Sideritis scardica), nazywany również często herbatą górską to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych Bliskiego Wschodu. Uzyskiwany z niej napar uznawany jest za tradycyjny, ludowy napój bałkański. Gojnik cieszy się jednak coraz większym zainteresowaniem wykraczającym poza te rejony geograficzne. Co istotne, nie tylko w kręgach osób zajmujących się terapią naturalną. Bogactwo aktywnych związków znajdujących się w gojniku – flawonoidów, diterpenów, monoterpenów, kwasów ferulowych, glikozydów fenolowych i olejków eterycznych – wyraźnie wskazuje na jego liczne, niezwykle korzystne właściwości lecznicze i szerokie spektrum działania. Wiele z nich znajduje swoje mocne potwierdzenie w badaniach naukowych.

Czytaj więcej

Adaptogeny, naturalne związki poprawiające zdolności poznawcze mózgu

O roślinnych suplementach wiemy i słyszymy zdecydowanie coraz więcej, nie tylko w kontekście ziołolecznictwa i alternatywnych metod leczenia. Z dnia na dzień stają się one bowiem coraz chętniej stosowanymi środkami usprawniającymi funkcjonowanie organizmu, stając w szranki z cieszącymi się dużą popularnością suplementacyjnymi preparatami. Rosnąca liczba danych naukowych wskazuje bowiem, że wykorzystanie działania naturalnych związków niesie za sobą niejednokrotnie znacznie więcej korzyści aniżeli stosowanie tradycyjnych farmaceutyków.

Czytaj więcej