Prozdrowotne działanie gojnika

Fitoterapia

Szałwia libańska lub gojnik (Sideritis scardica), nazywany również często herbatą górską to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych Bliskiego Wschodu. Uzyskiwany z niej napar uznawany jest za tradycyjny, ludowy napój bałkański. Gojnik cieszy się jednak coraz większym zainteresowaniem wykraczającym poza te rejony geograficzne. Co istotne, nie tylko w kręgach osób zajmujących się terapią naturalną. Bogactwo aktywnych związków znajdujących się w gojniku – flawonoidów, diterpenów, monoterpenów, kwasów ferulowych, glikozydów fenolowych i olejków eterycznych – wyraźnie wskazuje na jego liczne, niezwykle korzystne właściwości lecznicze i szerokie spektrum działania. Wiele z nich znajduje swoje mocne potwierdzenie w badaniach naukowych.

Rodzaj Sideritis obejmuje 100 różnych gatunków odpornych na suszę roślin, rosnących głównie w południowych częściach Europy. Wśród nich znajdują się zielne rośliny jednoroczne i wieloletnie, krzewy i drobne krzewinki. W Polsce spotykany jest, choć rzadko, gatunek Sideritis montana L. – gojnik drobnokwiatowy (górski). Szczęśliwcy mogą natknąć się na tę roślinę głównie na Kujawach.

POLECAMY

R e k l a m a 


Swoją, związaną z górami, nazwę gojnik zawdzięcza terenom, na których występuje – bowiem jego naturalnym środowiskiem są rejony górskie znajdujące się powyżej 1000 m ponad poziomem morza. To właśnie dzięki temu roślina ta jest wolna od zanieczyszczeń i stanowi niejako bioindykator czystości powietrza. Bywa także określana herbatą pasterzy, ponieważ w Grecji gojnik cieszył się ich dużym zainteresowaniem. Od Starożytności do dzisiaj jest to najpopularniejsza herbata Greków.
Odmiany gojnika różnią się swoją budową (mogą być bardziej włosiste, posiadać miejsze lub większe liściaste kwiatostany), smakiem, aromatem, mocą oraz co istotne – właściwościami. Jest to mocno związane z mikroklimatem, w którym występuje każda z tych odmian. Na terenie Grecji występuje ich aż 12. Najpopularniejsze to Sideritis scardica Griseb z Olimpu (najdroższa i najbogatsza w minerały odmiana), Sideritis raeseri Boiss  spotykana w Środkowej Grecji oraz  Sideritis syriaca  (Kreta). Większość odmian gojnika, która występuje na rynku to odmiany powszechnie uprawiane. Co ważne, miejsce uprawy ma tutaj kluczowe znaczenie – niektóre rosną na niższych terenach, co daje producentowi nawet dwukrotną produkcję ilości (dwukrotnie kwitnie) oraz łatwiejszy zbiór i dostęp do surowca (czyli lepszą ofertę cenową)  w porównaniu do tego, rosnącego w górach. Z drugiej zaś strony, odmiany gojnika rosnące na większych wysokościach mają znacznie więcej właściwości leczniczych. Szałwia libańska jest wrażliwa na słońce, które może istotnie zmienić...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI