Autor: Katarzyna Skrypnik

Magister farmacji i dietetyk, asystent w Instytucie Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Probiotykoterapia u dzieci

W ostatnim czasie szerokie grono badaczy, w tym farmaceuci, mikrobiolodzy i lekarze, wiele uwagi poświęcają wpływowi bakterii i grzybów jelitowych – mikrobioty jelitowej, na stan zdrowia ludzi. Prawidłowy stan mikrobioty wydaje się być jednym z elementów determinujących dobrostan człowieka. Najnowsze doniesienia naukowe wskazują jej wpływ na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Badania naukowe pozwoliły na opracowanie różnorodnych preparatów probiotycznych, których celem jest kondycjonowanie funkcjonowania mikrobioty jelit. Współcześnie probiotyki zalecane są zarówno osobom dorosłym, jak i pacjentom pediatrycznym. Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach zdrowotnych preparaty probiotyczne mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu dzieci. 

Czytaj więcej

Fitoterapia we wspomaganiu leczenia depresji

Depresja to epidemia XXI wieku. Odpowiednio stosowane preparaty ziołowe mogą wspomóc jej leczenie. Do najlepiej poznanych ziół o działaniu przeciwdepresyjnym należą dziurawiec zwyczajny, krokus uprawny i żeń-szeń. Współcześnie trwają badania nad mechanizmami ich oddziaływania na organizm, gdyż ważne jest, aby stosować je w sposób bezpieczny dla pacjenta.

Czytaj więcej