Autor: Patrycja Szachta

dr n. biol. med.; Stopień doktora nauk biologicznych uzyskany w Klinice Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji medycznych, dyrektor ds. naukowych w Centrum Medycznym Vitaimmun. Posiada wieloletnie praktyczne i teoretyczne doświadczenie z zakresu utajonych nadwrażliwości pokarmowych 
oraz zaburzeń mikroflory jelitowej.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kolki niemowlęce

Kolka niemowlęca to jeden z częstszych powodów zgłaszania się „świeżo upieczonych” rodziców do pediatry. Mimo iż dolegliwość ta w większości przypadków ustępuje samoistnie w pierwszym półroczu życia dziecka, to w znaczący sposób stanowi ona problem w kontakcie między dzieckiem a rodzicem. Ze względu na szerokie spektrum objawów występujących u dzieci borykających się z tym zaburzeniem i mimo wielu badań, ostateczna przyczyna kolek niemowlęcych nie została dotychczas wyjaśniona. W patogenezie rozwoju kolek rozważa się między innymi nadwrażliwości pokarmowe (głównie nadwrażliwość na białka mleka krowiego), nietolerancję laktozy, zaburzenia mikroflory jelitowej, niedojrzałość układu nerwowego, negatywny wpływ dymu tytoniowego, nieprawidłowe, błędnie praktykowane techniki pielęgnacyjne, a nawet czynniki psychospołeczne1–3.

Czytaj więcej

Bariera jelitowa – rola, znaczenie oraz metody jej regeneracji

W organizmie człowieka zlokalizowanych jest wiele błon śluzowych, spełniających zadanie ochronne oraz różne zadania własne, zależne od ich lokalizacji. Tworzą one bezpośrednie bariery między środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem organizmu. W przewodzie pokarmowym znajduje się jeden z największych obszarów tej formy interakcji, nazywany barierą jelitową. Jest to zbiór elementów pełniących funkcję półprzepuszczalnej bariery, w skład której wchodzą komórki nabłonkowe, pokryte warstwą śluzu zasiedlanego przez mikrobiotę jelitową oraz komórki układu krwionośnego, immunologicznego i nerwowego.

Czytaj więcej