Autor: Szymon Kujawiak

Dr nad. med., specjalista w Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Kierownik Ortopedii Szpitala św. Wojciecha. Starszy Asystent Oddziału Ortopedii i Chirurgii Urazowej Narządu Ruchu Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał na podstawie Rozprawy Doktorskiej „Porównanie wyników operacyjnego i zachowawczego leczenia pełnego zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego”. Do jego szczególnych zainteresowań zawodowych należy chirurgia kolana, traumatologia sportowa, zabiegi artroskopowe i rekonstrukcyjne oraz endoprotezoplastyka stawów biodrowych i kolanowych. Uczestnik wielu szkoleń i konferencji z zakresu ortopedii i traumatologii. Członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego (PTOiTr), European Society of Sports Traumatology, Knee Surgery and Arthroscopy (ESSKA), Polskiego Towarzystwa Chirurgii Artroskopowej.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Białko C-reaktywne – czuły marker natężenia reakcji zapalnej

Prostą i łatwo dostępną metodą oceny nasilenia reakcji zapalnej w organizmie jest badanie stężenia białka C-reaktywnego (CRP – C-reactive protein), wykonywane z krwi lub osocza. U osób zdrowych stężenie CRP wynosi ok. 0,8 mg/l, natomiast w odpowiedzi na uszkodzenie tkanek może wzrosnąć nawet do 500 mg/l.
 

Czytaj więcej

Chrząstka stawowa - tkanka nie do zastąpienia

Chrząstka jest wysoce wyspecjalizowaną tkanką łączną obecną w wielu lokalizacjach naszego ustroju. Istnieją trzy główne jej rodzaje: szklista, włóknista oraz sprężysta, które pełnią zróżnicowane funkcje.

Czytaj więcej