Chrząstka stawowa - tkanka nie do zastąpienia

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Chrząstka jest wysoce wyspecjalizowaną tkanką łączną obecną w wielu lokalizacjach naszego ustroju. Istnieją trzy główne jej rodzaje: szklista, włóknista oraz sprężysta, które pełnią zróżnicowane funkcje.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak diagnozować stopień uszkodzenia chrząstki?
  • W jaki sposób przeprowadzać leczenie zachowawcze?
  • Jak zapobiegać uszkodzeniom chrząstki?

Chrząstka włóknista buduje np. łąkotki występujące między innymi w stawach kolanowych. Pełnią one funkcje amortyzujące i stabilizujące. Chrząstka sprężysta, zawierająca w sobie dużą ilość włókien elastycznych, buduje nos, małżowinę uszną bądź tchawicę. Wreszcie chrząstka szklista, bo to o niej będę pisał w tym artykule, tworzy gładką, białą, błyszczącą warstwę, pokrywającą zakończenia kości, które tworzą stawy. W zależności od stawu grubość chrząstki wynosi od 0,5 do 3, a nawet 5 mm. Jest bardzo odporna na ścieranie, ma dużą wytrzymałość na kompresję i zapewnia niskie tarcie, przez co pozwala na odpowiedni „poślizg” kości względem siebie.

POLECAMY

Budowa chrząstki stawowej

Chrząstka stawowa jest twardą, a zarazem elastyczną tkanką zbudowaną w 65–80% z wody, a w pozostałej części z sieci włókien kolagenowych oraz macierzy proteoglikanowej, w której znajdują się komórki, czyli chondrocyty stanowiące 1–2% objętości chrząstki.

Chrząstka stawowa ni...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI