Dołącz do czytelników
Brak wyników

Postępowanie w jednostkach chorobowych

18 grudnia 2017

DODATEK NR (Wrzesień 2017)

Chrząstka stawowa - tkanka nie do zastąpienia

0 1527

Chrząstka jest wysoce wyspecjalizowaną tkanką łączną obecną w wielu lokalizacjach naszego ustroju. Istnieją trzy główne jej rodzaje: szklista, włóknista oraz sprężysta, które pełnią zróżnicowane funkcje.

Z artykułu dowiesz się:

 • Jak diagnozować stopień uszkodzenia chrząstki?
 • W jaki sposób przeprowadzać leczenie zachowawcze?
 • Jak zapobiegać uszkodzeniom chrząstki?

Chrząstka włóknista buduje np. łąkotki występujące między innymi w stawach kolanowych. Pełnią one funkcje amortyzujące i stabilizujące. Chrząstka sprężysta, zawierająca w sobie dużą ilość włókien elastycznych, buduje nos, małżowinę uszną bądź tchawicę. Wreszcie chrząstka szklista, bo to o niej będę pisał w tym artykule, tworzy gładką, białą, błyszczącą warstwę, pokrywającą zakończenia kości, które tworzą stawy. W zależności od stawu grubość chrząstki wynosi od 0,5 do 3, a nawet 5 mm. Jest bardzo odporna na ścieranie, ma dużą wytrzymałość na kompresję i zapewnia niskie tarcie, przez co pozwala na odpowiedni „poślizg” kości względem siebie.

Budowa chrząstki stawowej

Chrząstka stawowa jest twardą, a zarazem elastyczną tkanką zbudowaną w 65–80% z wody, a w pozostałej części z sieci włókien kolagenowych oraz macierzy proteoglikanowej, w której znajdują się komórki, czyli chondrocyty stanowiące 1–2% objętości chrząstki.

POLECAMY

Chrząstka stawowa nie jest unerwiona i nie ma naczyń krwionośnych, przez co jej odżywianie następuje głównie poprzez płyn stawowy. Składniki odżywcze ulegają dyfuzji przez macierz od płynu, dlatego tak ważne jest, aby płyn zawierał w sobie odpowiednie substancje. Ze względu na powyższe czynniki gojenie, odtwarzanie czy regeneracja chrząstki stawowej są niemożliwe.

Chrząstka stawowa jest twardą, a zarazem elastyczną tkanką zbudowaną w 65–80% z wody, a w pozostałej części z sieci włókien kolagenowych oraz macierzy proteoglikanowej.

Uszkodzenia chrząstki stawowej

Najpowszechniejszą przyczyną uszkodzeń chrząstki stawowej jest bezpośredni uraz (upadek lub skręcenie) bądź kumulacja mikrourazów (np. wśród sportowców, ludzi otyłych lub ludzi nieprawidłowo obciążających stawy). Zdarzają się również uszkodzenia chrząstki wynikające z niestabilności stawu, uszkodzeń anatomicznych elementów stawu, np. łąkotek, nieprawidłowej osi stawu, długiego unieruchomienia stawu, iniekcji dostawowych bądź schorzeń ogólnoustrojowych, np. reumatoidalnego zapalenia stawów czy dny moczanowej. Szczególną postacią uszkodzenia chrząstki stawowej może być choroba OCD, czyli jałowa martwica chrzęstno-kostna (Osteochondritis dissecans), polegająca na tym, że kość, na której położona jest chrząstka, ulega obumarciu, co skutkuje wydzieleniem się do wnętrza stawu fragmentu chrzęstno-kostnego. Należy podkreślić, że wszystkie wymienione powyżej przyczyny mogą prowadzić do choroby zwyrodnieniowej.

Objawy uszkodzenia chrząstki stawowej w postaci bólu pojawiają się dopiero w sytuacji, kiedy ubytek jest na tyle głęboki, że dociera do włókien nerwowych warstwy podchrzęstnej. Innymi objawami uszkodzenia chrząstki mogą być „chrupania” i „trzaskania” w stawie, czyli krepitacje, oraz blokowanie się stawu w wyniku oderwania się i wkleszczenia między powierzchnie stawowe fragmentu uszkodzonej chrząstki tworzącej tzw. ciało wolne.

Diagnostyka i klasyfikacja uszkodzeń chrząstki stawowej

Istnieje wiele sposobów oceny chrząstki stawowej. Możemy posłużyć się sposobami nieinwazyjnymi, czyli zdjęciem radiologicznym (RTG), ultrasonografią (USG), tomografią komputerową (KT) oraz rezonansem magnetycznym (NMR), bądź wykonać artroskopię, czyli wprowadzić kamerę bezpośrednio do stawu i ocenić uszkodzenia własnym okiem. Oczywiście, należy wspomnieć, że prócz wartości diagnostycznej artroskopia daje ogromne możliwości naprawcze stawu.

Istnieją cztery stopnie uszkodzeń chrząstki stawowej wg skali Outerbridge’a:

 • I – chrząstka ma prawidłową powierzchnię, ale jest miękka,
 • II – uszkodzenie dotyczy warstwy powierzchownej, chrząstka traci swoją gładkość i wygląda jak „zamsz”,
 • III – pęknięcia sięgają warstwy głębokiej, ale nie dochodzą do kości,
 • IV – istnieją obszary kości niepokryte chrząstką.

W stopniu I i II dobre efekty daje zazwyczaj leczenie zachowawcze. Przy stopniu III czy IV wskazane jest zaopatrzenie chirurgiczne.

Leczenie chrząstki stawowej

Oczywiście, możliwe jest leczenie chrząstki stawowej. Medycyna poczyniła w tym obszarze ogromny postęp. Uszkodzenia dotychczas nieodwracalne, wciąż postępujące i nieuchronnie prowadzące do choroby zwyrodnieniowej, coraz skuteczniej udaje się zahamować i częściowo zregenerować. Podczas leczenia wykorzystujemy metody zachowawcze i operacyjne.

Leczenie zachowawcze to szereg metod niewymagających interwencji operacyjnej, między innymi:

 • edukacja pacjenta, obniżenie masy ciała, modyfikacja aktywności fizycznej,
 • rehabilitacja,
 • zaopatrzenie ortopedyczne, czyli ortezy i inne aparaty odciążające stawy,
 • farmakoterapia doustna, czyli preparaty glukozaminy bądź siarczanu chondroityny,
 • iniekcje dostawowe kwasu hialuronowego,
 • biologiczna terapia iniekcjami osocza bogatopłytkowego (Platelets Rich Plasma – PRP), uzyskiwanego z odwirowanej krwi chorego,
 • biologiczna terapia iniekcjami z naturalnym blokerem receptora interleukiny-1 (Il-1), hamującym rozwój choroby zwyrodnieniowej stawu,
 • uzyskiwanie komórek macierzystych z odwirowanej tkanki tłuszczowej uzyskanej z powłok brzusznych bądź ud pacjenta.

Natomiast leczenie operacyjne to grupa metod chirurgicznych, w dużej większości artroskopowych, podczas których mechaniczna interwencja w staw ma doprowadzić do zaopatrzenia chrząstki stawowej:

 • artroskopowy shaving, debridement – wyczyszczenie, wyrównanie ubytków chrzęstnych przy użyciu Shavera,
 • artroskopowa technika mikrozłamań – wykonanie licznych otworów na głębokość do 4–5 mm, dzięki czemu krew i komórki multipotencjalne wydostają się z jamy szpikowej kości z wytworzeniem skrzepu, na bazie którego dochodzi do...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy