Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp

9 grudnia 2019

Ekstrakty ziołowe – kiedyś empirycznie sprawdzane, dziś potwierdzone naukowo

0 861

Ludzkość od zarania dziejów korzystała z dobrodziejstw jakie daje nam natura. Roślinność lecznicza była stosowana przez naszych przodków dużo wcześniej niż pojawiła się gałąź medycyny zwana ziołolecznictwem.

Można sobie wyobrazić jak początkowo wyglądała wiedza ludzi na temat roślin. Poprzez próby i liczne błędy zaczęto rozpoznawać zioła, które po pierwsze nie szkodzą. Następnie w miarę zdobywania nowych doświadczeń gromadzono i przekazywano wiedzę na temat leczniczych właściwości.
Dziś ziołolecznictwo (fitoterapia) to jeden z działów medycyny i farmakologii, który prężnie się rozwija. Naturalne środki lecznicze przeżywają swój renesans. Dzięki zdobyczom technologicznym i medycznym jesteśmy w stanie lepiej poznać substancje odpowiedzialne za właściwości roślin leczniczych.
Dziś chcielibyśmy się przyjrzeć właściwościom kilku roślin, które mają korzystny wpływ na pracę nerek, pęcherza i całego układu moczowego, zapobiegając lub lecząc wiele chorób związanych z dysfunkcją działania tego ważnego dla organizmu układu filtracji i oczyszczania.

R e k l a m a

Brzoza brodawkowata 

Brzoza brodawkowata (Betula pendula) jest pospolitym drzewem liściastym, które w Polsce jest ogromnie popularne. Kiedyś za najcenniejsze uważano pączki brzozowe, ale badania wykazały, że bogatsze w składniki są dojrzałe liście. Napary z liści działają moczopędnie, łagodnie napotnie, pobudzają wydzielanie żółci oraz zwiększają wydalanie z moczem jonów sodu i chloru. Napar pomocniczo podaje się w dnie moczanowej, gośćcu, kamicy nerkowej, niektórych chorobach skórnych, a także schorzeniach wywołanych niedoborem witaminy C. Ciekawostką jest grzyb żyjący na brzozie w formie guzowatych narośli o spękanej, czarnej powierzchni – chaga. Wyciągi z niego zostały uznane w badaniach za wzmacniające organizm do walki z chorobami nowotworowymi. Długotrwałe podawanie wodnego wyciągu z tego grzyba powoduje wstrzymanie wzrostu tkanki nowotworowej oraz zmniejsza przerzuty. Zwalcza także bakteryjne choroby wątroby, nerek i przewlekłe stany zapalne przewodu pokarmowego.
Brzoza jest doskonałym lekarstwem na zwiększenie oddawania moczu. Uważa się, że flawonoidy obecne w liściach brzozy, a także wysoka zawartość potasu odpowiadają za ten szczególny atrybut rośliny. Jest to szczególnie ważne, gdy konieczne jest pozbycie się nadmiaru płynów z organizmu.
Brzozą skutecznie można leczyć dolegliwości reumatyczne, najczęściej stosowana jest przy zapaleniu stawów. Można zauważyć, że pozbywając się nadmiernej ilości wody usuwane są również niepotrzebne substancje, które gromadziły się w stawach, często zmniejszając je i łagodząc bolesne objawy. Dlatego mówi się, że roślina ma właściwości oczyszczające i zmniejsza dolegliwości związane z dną moczanową. 

Parietaria lekarska 

Kolejną rośliną, z którą warto się zaprzyjaźnić to Parietaria lekarska (Parieterie diffuse) jest skuteczna w leczeniu schorzeń metabolicznych, na przykład otyłości lub cukrzycy. Ponadto, wykazano, że posiada ona skuteczne działanie lecznicze w przypadku cellulitu. Roślina ta jest doskonałym lekiem w leczeniu przewlekłego kaszlu oraz jako balsam na rany i oparzenia. W europejskiej medycynie ziołowej uważa się ją za działającą na nerki, wspierającą i wzmacniającą ich funkcję. Parietaria lekarska jest skutecznym lekarstwem na kamienie nerkowe i pęcherz moczowy oraz inne objawy układu moczowego, takie jak zapalenie pęcherza moczowego i zapalenie nerek. Ekstrakty z tej rośliny są zalecane osobom z katarem siennym lub przy innych chorobach alergicznych. Liście mogą być użytecznie wykorzystywane jako okład na rany itp. ma ona także łagodzący wpływ na lekkie oparzenia. Zielarze wykazują, że wywar z rośliny posiada właściwości lecznicze przy stanach zapalnych gardła, gdy połączony zostanie...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy