Autor: Agnieszka Piskała-Topczewska

Dietetyk, Diet Coach ekspert ds. żywienia Holistic Polska Propagatorka holistycznego podejścia do zdrowia. Prelegent najważniejszych konferencji poświęconych żywieniu i zdrowiu człowieka.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dietoterapia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (WZJG)

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest przewlekłym schorzeniem przewodu pokarmowego, zaliczanym do nieswoistych chorób zapalnych jelit. Przyczyny tej patologii nie zostały jeszcze do końca poznane. Jednak uważa się, że istotną rolę w jej rozwoju odgrywa współdziałanie czynników genetycznych i środowiskowych (infekcje, nieprawidłowy skład jelitowej flory bakteryjnej), które wpływają na zmienioną odpowiedź układu odpornościowego. Dotychczas przeprowadzone badania naukowe nie potwierdziły jednoznacznie wpływu czynników żywieniowych na wystąpienie choroby, jednak wiele wyników wskazuje na to, że nieprawidłowa dieta może pogarszać jej przebieg.

Czytaj więcej

Ekstrakty ziołowe – kiedyś empirycznie sprawdzane, dziś potwierdzone naukowo

Ludzkość od zarania dziejów korzystała z dobrodziejstw jakie daje nam natura. Roślinność lecznicza była stosowana przez naszych przodków dużo wcześniej niż pojawiła się gałąź medycyny zwana ziołolecznictwem.

Czytaj więcej

Probiotyki a uroda

Większość mikroorganizmów żyjących we wnętrzu i na powierzchni ludzkiego organizmu jest nieszkodliwa, co więcej, spełniają one niezwykle ważną rolę w jego prawidłowej czynności. Probiotyki są drobnoustrojami, które po wprowadzeniu do organizmu wywierają korzystny wpływ na jego funkcjonowanie.

Czytaj więcej

Bakterie probiotyczne

Bakterie probiotyczne kojarzone są przede wszystkim z tzw. dobrym trawieniem, ponieważ rozkładają związki nieprzyswajalne dla człowieka. Ponadto wytwarzają witaminy z grupy B, witaminę K, kwas foliowy i pantotenowy, chronią przed inwazją gatunków chorobotwórczych, stymulując wytwarzanie przeciwciał oraz produkują różne substancje bakteriobójcze. Istotą naszej flory bakteryjnej jest jej ciągła zmienność. W miarę naszego rozwoju fizycznego, sposobu odżywiania, interakcji z otoczeniem i innymi osobami nasz mikrobiom się zmienia i ewoluuje

Czytaj więcej