Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp

12 maja 2021

Jak prawidłowo rozcieńczać olejki eteryczne?
Bezpieczne użycie olejków eterycznych

0 1282

Użycie roślinnych substancji zapachowych było znane już w czasach starożytnych. Przed tysiącami lat stosowane były różnego rodzaju wonności, natomiast dziś są to wyizolowane olejki eteryczne. Obecnie coraz bardziej powszechna jest wiedza na temat ich walorów pod kątem możliwości oddziaływania na wiele aspektów naszego zdrowia. Kluczem do tego, by aromaterapia mogła skutecznie zadziałać, jest wykorzystanie odpowiednich olejków eterycznych dedykowanych konkretnym problemem. Podczas aplikacji na skórę czy drogą doustną należy także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób rozcieńczać oraz w czym rozpuszczać olejki eteryczne, aby można było je bezpiecznie stosować. Jak zrobić to poprawnie? Zanim do tego przejdziemy, pochylimy się nieco nad samą istotą aromaterapii.

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia zalicza się do praktyk medycyny komplementarnej, zwykle wykorzystywana jest ośrodkach SPA czy odnowy biologicznej, a także w gabinetach naturoterapeutów. Coraz większa ilość badań klinicznych, wskazuje także na potencjał zastosowania aromaterapii we współczesnej medycynie. Niektóre olejki, np. olejek z mięty pieprzowej w gastroenterologii, mają tutaj ugruntowaną już pozycję. W praktyce aromaterapeutycznej zaleca się wykorzystywanie wyłącznie naturalnych olejków eterycznych, a zatem takich, które pozyskuje się z odpowiednich surowców roślinnych. Nie powinny one jednocześnie zawierać dodatku składników syntetycznych. W zależności od rośliny olejkowej, można je pozyskiwać z jej liści, kwiatów, owoców, czy korzeni. Tak naprawdę każda część rośliny może zawierać substancje olejkowe.

Nakładanie olejków na skórę musi być jednak poprzedzone dogłębnym poznaniem tego, w czym rozpuszczać olejki eteryczne. To pozwoli nam uzyskać maksymalną moc przy zachowaniu bezpieczeństwa. Więcej na ten temat dowiesz się z kursu Aromaterapia kliniczna – skuteczne metody leczenia dzieci i dorosłych.

Właściwości olejków eterycznych

Poza przyjemnym zapachem, olejki eteryczne wykazują szereg właściwości prozdrowotnych. Wszystkie rodzaje olejków w mniejszym lub większym stopniu działają przeciwdrobnoustrojowo. Możemy je wykorzystać do walki z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi, czy grzybiczymi. Mogą one również wykazywać właściwości przeciwzapalne oraz uśmierzające ból. Aromaterapia jest także niezwykle cenna, jeśli chodzi o wpływ na układ nerwowy. Udokumentowano właściwości poprawiające nastrój czy przeciwlękowe wielu olejków eterycznych oraz ich odpowiednich mieszanek.

Najbardziej znaną i jednocześnie najbezpieczniejszą metodą aplikacji olejków eterycznych jest inhalacja. W wielu wypadkach może się okazać ona wystarczająca, aby uzyskać efekty terapeutyczne, np. podczas infekcji układu oddechowego, czy w stanach obniżonego nastroju. Założenie, że w aromaterapii chodzi jedynie o wdychanie zapachów, jest jednak błędne. Olejki mogą być stosowane także na skórę – sprawdza się tutaj na przykład ich lokalne wcieranie, masaż, a także kąpiele aromaterapeutyczne. Powszechne jest użycie kosmetyków zawierających w składzie olejki eteryczne, a w leczeniu ran sprawdzić się mogą kompresy nasączane olejkami. Ponadto niekiedy wartościowe może być także doustne użycie olejków, tym razem jednak istnieje największe ryzyko spowodowania działań niepożądanych, dlatego w tym ostatnim wypadku należy zachować szczególną ostrożność.

Nakładanie olejków na skórę

eteryczne nakładane na skórę działają lokalnie w miejscu aplikacji, ich wpływ jednak może być znacznie szerszy. Ponieważ są to wyjątkowe substancje, jeśli chodzi o biodostępność, nałożone na powierzchnię ciała, dostają się po jakimś czasie do krążenia ustrojowego, dzięki temu mogą wpływać także na inne tkanki i narządy. Aplikacja olejków na skórę powinna być poprzedzona szczegółowym poznaniem tego, w czym rozpuszczać olejki eteryczne oraz jakiego użyć stężenia. To pozwoli nam uzyskać skuteczność terapii, przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa.

Najczęściej podczas masażu aromaterapeutycznego stosuje się stężenie 1-3%. Jednak są olejki dla których należy użyć większego rozcieńczenia, z uwagi na to, że zawierają one na przykład drażniące skórę aldehydy lub składniki o działania fototoksycznym. Szczegółowe informacje na temat bezpiecznych stężeń dla różnych olejków znajdziesz w kursie Aromaterapia kliniczna – skuteczne metody leczenia dzieci i dorosłych.

Dlaczego warto nakładać olejki eteryczne na skórę i czym je rozcieńczać?

Olejki eteryczne to mieszaniny molekuł o niewielkich rozmiarach oraz lipofilnych (inaczej lubiących tłuszcz) właściwościach. Dzięki swojej lipofilności, mogą się one rozpuszczać w olejach i tłuszc...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy