Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp

18 lutego 2020

Nefroprotekcyjne działanie wodorowęglanu sodu

0 1080

Temat alkalizacji nierzadko wywołuje kontrowersje. Zwolennicy uważają, że zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej jest początkiem wielu chorób i należy temu aktywnie zapobiegać: dietą i suplementacją. Przeciwnicy uważają, że nie ma potrzeby wspomagać organizmu w procesie odkwaszania, bo sam doskonale sobie z tym radzi.

Badania jednak dowodzą, że bufory regulujące kwasowość nie zawsze działają skutecznie. Przykładem jest przewlekła choroba nerek (PChN). W tym przypadku leczenie alkalizujące hamuje postęp choroby, a na liście wskazań pojawia się odkwaszający wodorowęglan sodu (NaHCO3). W tym artykule przyjrzymy się bliżej jego działaniu.

R e k l a m a

Kwasica metaboliczna

Zacznijmy od tego, czym jest równowaga kwasowo-zasadowa i jaki udział w jej utrzymaniu mają nerki. W organizmie człowieka codziennie powstaje ok. 50–70 mEq jonów wodorowych (protonów). Ich liczbę zwiększają: duża ilość białka w diecie, wysoka aktywność fizyczna, stres czy różne schorzenia, w tym cukrzyca. Organizm dąży do utrzymania optymalnego stężenia jonów wodorowych we krwi i płynach ustrojowych, więc pozbywa się ich nadmiaru głównie przez płuca i nerki. W mniejszej części zaprzęga do...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy