Nefroprotekcyjne działanie wodorowęglanu sodu

Otwarty dostęp

Temat alkalizacji nierzadko wywołuje kontrowersje. Zwolennicy uważają, że zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej jest początkiem wielu chorób i należy temu aktywnie zapobiegać: dietą i suplementacją. Przeciwnicy uważają, że nie ma potrzeby wspomagać organizmu w procesie odkwaszania, bo sam doskonale sobie z tym radzi.

Badania jednak dowodzą, że bufory regulujące kwasowość nie zawsze działają skutecznie. Przykładem jest przewlekła choroba nerek (PChN). W tym przypadku leczenie alkalizujące hamuje postęp choroby, a na liście wskazań pojawia się odkwaszający wodorowęglan sodu (NaHCO3). W tym artykule przyjrzymy się bliżej jego działaniu.

R e k l a m a

Kwasica metaboliczna

Zacznijmy od tego, czym jest równowaga kwasowo-zasadowa i jaki udział w jej utrzymaniu mają nerki. W organizmie człowieka codziennie powstaje ok. 50–70 mEq jonów wodorowych (protonów). Ich liczbę zwiększają: duża ilość białka w diecie, wysoka aktywność fizyczna, stres czy różne schorzenia, w tym cukrzyca. Organizm dąży do utrzymania optymalnego stężenia jonów wodorowych we krwi i płynach ustrojowych, więc pozbywa się ich nadmiaru głównie przez płuca i nerki. W mniejszej części zaprzęga do...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI