Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp

21 sierpnia 2019

Probiotyki a uroda

Większość mikroorganizmów żyjących we wnętrzu i na powierzchni ludzkiego organizmu jest nieszkodliwa, co więcej, spełniają one niezwykle ważną rolę w jego prawidłowej czynności. Probiotyki są drobnoustrojami, które po wprowadzeniu do organizmu wywierają korzystny wpływ na jego funkcjonowanie.

Ich działanie na przewód pokarmowy znane jest od dawna, a doustna suplementacja stała się nieodłącznym, pomocniczym elementem terapii i profilaktyki wielu chorób nie tylko związanych z przewodem pokarmowym, ale również takich jak wzrost odporności, stany depresyjne czy kwestie urodowe. Choć ta ostatnia kwestia dobroczynności flory bakteryjnej jest początkująca, to już wiele badań potwierdza tę teorię, np. Dr Whitney P. Bowe z SUNY Downstate Medical Center College of Medicine w Brooklynie potwierdza w swoich badaniach potencjalny korzystny wpływ w działaniu na stan skóry w trądziku pospolitym i trądziku różowatym określonych szczepów bakterii probiotycznych.
 


Korzystne działanie doustnych probiotyków na stan skóry ma polegać na ich wpływie na oś ,,jelito-mózg-skóra". Według tego założenia stres oraz spożycie ubogich w błonnik pokarmów powodują nadmierny rozwój w jelitach patogennych bakterii. Osłabia to barierę jelitową i powoduje wchłanianie do krwiobiegu substancji toksycznych, które wywołują proces zapalny. U osób predysponowanych do trądziku pospolitego i trądziku różowatego może to prowadzić do zaostrzeń zmian skórnych. Drobnoustroje probiotyczne po namnożeniu się w jelitach działają ochronnie na śluzówkę i niwelują ten proces, zmniejszając ryzyko zaostrzeń.

W jednym z badań koreańskich wykazano, że regularne spożywanie produktów zawierających Lactobacillus bifidus zmniejszyło całkowitą liczbę zmian trądzikowych oraz obniżyło produkcję łoju po 12 tygodniach stosowania. Z kolei w badaniu włoskim stwierdzano lepszy stan skóry u pacjentów przyjmujących suplementację probiotykami w porównaniu z osobami jej nieotrzymującymi.

Przypisy