Refleksologia przy dysfunkcji układu nerwowego

Postępowanie w jednostkach chorobowych Otwarty dostęp

Refleksologia zaliczana jest do medycyny alternatywnej. Podobnie jak akupresura, jest to metoda leczenia różnych schorzeń, poprzez uciskanie odpowiednich punktów na ciele zwanych refleksami, które zlokalizowane są na stopach, twarzy, głowie oraz dłoniach. Mają one bezpośrednie połączenie ze wszystkimi gruczołami, organami i częściami ciała. Pobudzone, uruchamiają nasz wewnętrzny potencjał samoleczenia organizmu. Pozwala na wgląd w nasze ciało, pomaga w wielu dolegliwościach, usprawnia jego pracę, podnosi jakość życia.

Stymulując odpowiednie kombinacje punktów akupunkturowych, organizm otrzymuje informacje do przywrócenia naturalnej równowagi przy problemach narządowych, schorzeniach neurologicznych, psychosomatycznych, hormonalnych i innych. Stymulując punkty powiązane z mięśniami oraz nerwami obwodowymi układu nerwowego, wspomaga organizm również przy problemach układu mięśniowo-szkieletowego. Pozytywnie działa w przypadku różnego rodzaju bólów, w tym kręgosłupa, stawowych, migrenowych, niewiadomego pochodzenia i pourazowych, w chorobach przewlekłych, autoimmunologicznych, a nawet wspiera proces leczenia niepłodności.

R e k l a m a

Wprowadzenie do refleksologii

Na stopach znajduje się około 7200 zakończeń nerwowych, które połączone są z odpowiednimi narządami, gruczołami i układami. Z zasady nasz organizm dąży do stanu homeostazy, czyli utrzymania wewnętrznej równowagi. Zabiegi wpływają na lepszą detoksykację organizmu oraz utrzymanie w odpowiedniej równowadze gospodarki hormonalnej i emocjonalnej. Osoby cierpiące na depresję, lęki, nerwice czy paraliż, który powstał z powodu udaru czy wylewu, mogą korzystać nie tylko z refleksologii stóp, ale również dłoni, twarzy i głowy.
Terapeuta pracuje palcami na najbardziej unerwionych częściach ciała, czyli na stopach, twarzy, głowie, dłoniach, a także na małżowinie usznej. Delikatnie uciskając lub rozmasowując receptor wyzwala impuls dośrodkowy biegnący do odpowiednich ośrodków układu nerwowego. Następnie impuls ten jest przetwarzany przez organizm, co wpływa na regulowanie czynności narządów i układów na zasadzie pobudzania lub hamowania układu współczulnego oraz przywspółczulnego.
Pierwsze zabiegi i badania w zakresie refleksologii obejmowały stopy, niedługo potem dołączono masaże dłoni i twarzy. Warto wspomnieć, że dobroczynne skutki masażu twarzy i głowy zostały odkryte znacznie później niż te, wynikające z masowania kończyn górnych i dolnych. 
Według akupunktury ludzkie ciało składa się z 12 par meridianów i 2 meridianów specjalnych, które razem tworzą układ energetyczny. Zadaniem układu jest utrzymanie ciała w zdrowiu. W akupunkturze do odblokowania niedrożnych kanałów Chińczycy używają igieł. W shiatsu Japończycy, aby osiągnąć podobny rezultat, stosują bezpośredni nacisk kciuka i palca wskazującego na punkty meridianów znane w akupresurze. Refleksolodzy również wykorzystują w swojej pracy punkty akupresury i akupunktury, ale tylko te, które znajdują się na stopach, dłoniach i twarzy.

POLECAMY

Refleksologia a układ nerwowy

Choroba atakuje ciało, kiedy jest ono na nią podatne. Naszym celem powinno być wzmacnianie ciała poprzez odblokowywanie i pobudzanie energii, aby mogła ona przeciwstawić się chorobom. I tu refleksologia ma duże osiągnięcia. Regularnie stosowana pomaga łagodzić niekorzystne działanie stresu na nasz organizm poprzez wprowadzanie go w stan głębokiego odprężenia. Nasz układ nerwowy zaczyna wówczas funkcjonować prawidłowo.
Naukowcy odkryli, że masaż twarzy powoduje wydzielanie się hormonów szczęścia – serotoniny oraz endorfin, dlatego zabieg ten działa antystresowo i relaksacyjnie, niweluje objawy nerwicy, depresji. Bliskość centralnego układu nerwowego wpływa na znacznie szybsze i intensywniejsze oddziaływanie na schorowane partie ciała. Refleksologia twarzy dobrze też wpływa na łagodzenie objawów po udarze, zapaleniu nerwu trójdzielnego, paraliżu, a także wygładza i zmniejsza blizny.
Ale co zrobić, gdy nasz organizm został już doświadczony chorobą, taką jak np.: wylew, paraliż poudarowy, zapalenie nerwu trójdzielnego, bezsenność, bóle głowy, migreny, nietrzymanie moczu, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane lub przeszliśmy zabieg operacyjny ratujący nam życie? Tu refleksologia również jest pomocna w celu polepszenia komfortu zdrowia i poprawy funkcjonowania naszego organizmu.
Osoby, które już zostały dotknięte neurologicznymi chorobami powinny zadbać w pierwszej kolejności o nawodnienie organizmu, bez tego nie można oczekiwać dobrych efektów. Drugą ważną rzeczą jest skupienie się na naszych organach oczyszczających, czyli wątrobie, pęcherzu moczowym i nerkach. Należy je wspomagać nie tylko, gdy już nas dopadnie choroba. Według medycyny chińskiej wątroba i Element Drzewa zarządza nerwami i dlatego stany zapalne nerwów można złagodzić stosując oleje o działaniu przeciwzapalnym, pokarmy i zioła odbudowujące Yin wątroby, oraz masując receptory wątroby na stopach.
Istotnym elementem jest praca na receptorze przysadki mózgowej. Stymulacja tego punktu pobudza układ dokrewny do pracy, a co za tym idzie wyregulowanie pracy naszych hormonów. Choroby, jak stwardnienie rozsiane i podobne zaburzenia, które są związane 
z uszkodzeniem nerwów, tj. choroba Parkinsona, są trudne do wyleczenia, jeśli doszło już do poważnego zniszczenia tkanki nerwowej. Refleksologia, wspierana przez ziołolecznictwo, homeopatię oraz inne metody leczenia, może jednak zatrzymać rozwój choroby, a w mniej nasilonych przypadkach nawet odwrócić jej bieg.

Case study

W skrócie opiszę moje doświadczenie z refleksologią, aby mogli Państwo zapoznać się z jej dobroczynnym działaniem. Mój syn, mając 5 lat, przeszedł poważną operację usunięcia naczyniaków, które były umiejscowione w ciemieniowej części głowy. Problem zaczął się, gdy poszedł do szkoły; okazało się, że wolno myśli, pisze i nie nadąża za resztą klasy. Całą terapię zaczęliśmy w wakacje. Starałam się, by syn miał masowane stopy dwa razy w tygodniu. Jakie było moje zaskoczenie, gdy poszedł do szkoły we wrześniu. Już w pierwszym tygodniu miał kartkówkę i napisał ją 10 minut przed czasem, otrzymując dobrą ocenę. Do dziś ma wykonywane masaże stóp. Raz do roku ma robione EEG głowy w celu monitorowania jego stanu zdrowia. Za każdym razem zapis ulega poprawie. Syn nie bierze żadnych leków, mimo że miał zalecone leki przeciwpadaczkowe.
W swojej pracy spotkałam się między innymi z chorobą Parkinsona i stwardnieniem rozsianym. W pierwszym przypadku osoba lat 70 trafiła do mnie w momencie, gdy już miała problemy z chodzeniem z powodu bólu i pieczenia w kończynach dolnych. Stopy wyglądały jak odlane z betonu, sztywne, prawie zero ruchomości, skóra mocno się łuszczyła. Wykonanie prawidłowego zabiegu było niemożliwe, skupiłam się na uciskaniu wszystkich receptorów na stopach. Już po pierwszym zabiegu pieczenie zaczęło ustępować, a przy drugim całkowicie znikło. Po 2 miesiącach masaży wykonywanych dwa razy w tygodniu, napięcie w ciele zmalało na tyle, że pacjent wykonywał już delikatne krążenia stopą i mógł sam sobie zawiązać buty. Po kilku miesiącach zaczął jeździć na rowerze.
W przypadku stwardnienia rozsianego (kobieta, wiek 30 lat), pracowałam przede wszystkim na stopach, wspomagałam się moksą, wykonywałam bańkę chińską oraz masaż pleców. Po około sześciu miesiącach zabiegów wykonywanych raz w tygodniu, osoba poczuła się na tyle dobrze, że zaczęła zmniejszać ilość przyjmowanych leków w postaci zastrzyków, aż do całkowitego odstawienia. Cały proces odbywał się pod kontrolą lekarza specjalisty.
 W przypadku zapalenia nerwu trójdzielnego, paraliżu poudarowego, bezsenności, zawrotów głowy czy migren, bardzo dobre efekty daje refleksologia twarzy wykonywana zamiennie ze stopami. W przypadłości nietrzymania moczu, która spotyka najczęściej kobiety, można refleksologią doprowadzić do całkowitego
wyleczenia. Słabsze efekty otrzymuje się, gdy już doszło do interwencji chirurgicznej. Miałam klientkę w wieku około 80 lat, nietrzymanie moczu oszacowała na ok 80 %, słabe nawodnienie organizmu, skóra w dotyku jak pergamin. Zabieg polegał na bardzo delikatnym uciskaniu receptorów na stopach. Już po pierwszym zabiegu nietrzymanie moczu zmalało do około 30%. 
Po 5 zabiegach klientka przestała używać pampersów.

Podsumowanie

Przy chorobach neurologicznych w refleksologii nie da się pracować tylko na wybranych punktach, należy skupić się na całym ciele i stosować różne techniki. Oprócz refleksologii warto także stosować również moksoterapię, aurikuloterapię oraz akupunkturę dłoni.
W dzisiejszym świecie, lecząc nasze dolegliwości i schorzenia, zapomnieliśmy, jaka energia i możliwości drzemią w naszym ciele i jakie efekty jesteśmy w stanie uzyskać, łącząc leczenie konwencjonalne z naturalnymi metodami. Refleksologia to naturalna, bezpieczna, i co najważniejsze, nieobciążająca organizmu holistyczna terapia, której nie można przedawkować. Może z niej skorzystać każdy, nie ma ograniczeń wiekowych. 
Jedynym przeciwwskazaniem do zabiegu są przeszczepy organów, niektóre nowotwory, zagrożone ciąże, osoby skrajnie wycieńczone, z padaczką, schizofrenią oraz z zaawansowaną cukrzycą.
Gdy uświadomimy sobie, w jaki sposób działa refleksologia, staje się wówczas zrozumiałe, że oddziałuje ona na wszystkie dolegliwości – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Oczywistym staje się fakt, że organizm powinien uleczyć się sam, a refleksologia, tak jak i medycyna, jedynie wspomaga ten proces. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI