Dołącz do czytelników
Brak wyników

Postępowanie w jednostkach chorobowych , Otwarty dostęp

17 lutego 2020

NR 17 (Luty 2020)

Refleksologia przy dysfunkcji układu nerwowego

0 2244

Refleksologia zaliczana jest do medycyny alternatywnej. Podobnie jak akupresura, jest to metoda leczenia różnych schorzeń, poprzez uciskanie odpowiednich punktów na ciele zwanych refleksami, które zlokalizowane są na stopach, twarzy, głowie oraz dłoniach. Mają one bezpośrednie połączenie ze wszystkimi gruczołami, organami i częściami ciała. Pobudzone, uruchamiają nasz wewnętrzny potencjał samoleczenia organizmu. Pozwala na wgląd w nasze ciało, pomaga w wielu dolegliwościach, usprawnia jego pracę, podnosi jakość życia.

Stymulując odpowiednie kombinacje punktów akupunkturowych, organizm otrzymuje informacje do przywrócenia naturalnej równowagi przy problemach narządowych, schorzeniach neurologicznych, psychosomatycznych, hormonalnych i innych. Stymulując punkty powiązane z mięśniami oraz nerwami obwodowymi układu nerwowego, wspomaga organizm również przy problemach układu mięśniowo-szkieletowego. Pozytywnie działa w przypadku różnego rodzaju bólów, w tym kręgosłupa, stawowych, migrenowych, niewiadomego pochodzenia i pourazowych, w chorobach przewlekłych, autoimmunologicznych, a nawet wspiera proces leczenia niepłodności.

R e k l a m a

Wprowadzenie do refleksologii

Na stopach znajduje się około 7200 zakończeń nerwowych, które połączone są z odpowiednimi narządami, gruczołami i układami. Z zasady nasz organizm dąży do stanu homeostazy, czyli utrzymania wewnętrznej równowagi. Zabiegi wpływają na lepszą detoksykację organizmu oraz utrzymanie w odpowiedniej równowadze gospodarki hormonalnej i emocjonalnej. Osoby cierpiące na depresję, lęki, nerwice czy paraliż, który powstał z powodu udaru czy wylewu, mogą korzystać nie tylko z refleksologii stóp, ale również dłoni, twarzy i głowy.
Terapeuta pracuje palcami na najbardziej unerwionych częściach ciała, czyli na stopach, twarzy, głowie, dłoniach, a także na małżowinie usznej. Delikatnie uciskając lub rozmasowując receptor wyzwala impuls dośrodkowy biegnący do odpowiednich ośrodków układu nerwowego. Następnie impuls ten jest przetwarzany przez organizm, co wpływa na regulowanie czynności narządów i układów na zasadzie pobudzania lub hamowania układu współczulnego oraz przywspółczulnego.
Pierwsze zabiegi i badania w zakresie refleksologii obejmowały stopy, niedługo potem dołączono masaże dłoni i twarzy. Warto wspomnieć, że dobroczynne skutki masażu twarzy i głowy zostały odkryte znacznie później niż te, wynikające z masowania kończyn górnych i dolnych. 
Według akupunktury ludzkie ciało składa się z 12 par meridianów i 2 meridianów specjalnych, które razem tworzą układ energetyczny. Zadaniem układu jest utrzymanie ciała w zdrowiu. W akupunkturze do odblokowania niedrożnych kanałów Chińczycy używają igieł. W shiatsu Japończycy, aby osiągnąć podobny rezultat, stosują bezpośredni nacisk kciuka i palca wskazującego na punkty meridianów znane w akupresurze. Refleksolodzy również wykorzystują w swojej pracy punkty akupresury i akupunktury, ale tylko te, które znajdują się na stopach, dłoniach i twarzy.

POLECAMY

Refleksologia a układ nerwowy

Choroba atakuje ciało, kiedy jest ono na nią podatne. Naszym celem powinno być wzmacnianie ciała poprzez odblokowywanie i pobudzanie energii, aby mogła ona przeciwstawić się chorobom. I tu refleksologia ma duże osiągnięcia. Regularnie stosowana pomaga łagodzić niekorzystne działanie stresu na nasz organizm poprzez wprowadzanie go w stan głębokiego odprężenia. Nasz układ nerwowy zaczyna wówczas funkcjonować prawidłowo.
Naukowcy odkryli, że masaż twarzy powoduje wydzielanie się hormonów szczęścia – serotoniny oraz endorfin, dlatego zabieg ten działa antystresowo i relaksacyjnie, niweluje objawy nerwicy, depresji. Bliskość centralnego układu nerwowego wpływa na znacznie szybsze i intensywniejsze oddziaływanie na schorowane partie ciała. Refleksologia twarzy dobrze też wpływa na łagodzenie objawów po udarze, zapaleniu nerwu trójdzielnego, paraliżu, a także wygładza i zmniejsza blizny.
Ale co zrobić, gdy nasz organizm został już doświadczony chorobą, taką jak np.: wylew, paraliż poudarowy, zapalenie nerwu trójdzielnego, bezsenność, bóle głowy, migreny, nietrzymanie moczu, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane lub przeszliśmy zabieg operacyjny ratujący nam życie? Tu refleksologia również jest pomocna w celu polepszenia komfortu zdrowia i poprawy funkcjonowania naszego organizmu.
Osoby, które już zostały dotknięte neurologicznymi chorobami powinny zadbać w pierwszej kolejności o nawodnienie organizmu, bez tego nie można oczekiwać dobrych efektów. Drugą ważną rzeczą jest skupienie się na naszych organach oczyszczających, czyli wątrobie, pęcherzu moczowym i nerkach. Należy je wspomagać nie tylko, gdy już nas dopadnie choroba. Według medycyny chińskiej wątroba i Element Drzewa zarządza nerwami i dlatego stany zapalne nerwów można złagodzić stosując oleje o działaniu przeciwzapalnym, pokarmy i zioła odbudowujące Yin wątroby, oraz masując receptory wątroby na stopach.
Istotnym elementem jest praca na receptorze przysadki mózgowej. Stymulacja tego punktu pobudza układ dokrewny do pracy, a co za tym idzie wyregulowanie pracy naszych hormonów. Choroby, jak stwardnienie rozsiane i podobne zaburzenia, które są związane 
z uszkodzeniem nerwów, tj. choroba Parkinsona, są trudne do wyleczenia, jeśli doszło już do poważnego zniszczenia tkanki nerwowej. Refleksologia, wspierana przez ziołolecznictwo, homeopatię oraz inne metody leczenia, może jednak zatrzymać rozwój choroby, a w mniej nasilonych przypadkach nawet odwrócić jej bieg.

Case study

W skrócie opiszę moje doświadczenie z refleksologią, aby mogli Państwo zapoznać się z jej dobroczynnym działaniem. Mój syn, mając 5 lat, przeszedł poważną operację usunięcia naczyniaków, które były umiejscowione w ciemieniowej części głowy. Problem zaczął się, gdy poszedł do szkoły; okazało się, że wolno myśli, pisze i nie nadąża za resztą klasy. Całą terapię zaczęliśmy w wakacje. Starałam się, by syn miał masowane stopy dwa razy w tygodniu. Jakie było moje zaskoczenie, gdy poszedł do szkoły we wrześniu. Już w pierwszym tygodniu miał kartkówkę i napisał ją 10 minut przed czasem, otrzymując dobrą ocenę. Do dziś ma wykonywane masaże stóp. Raz do roku ma robione EEG głowy w celu monitorowania jego stanu zdrowia. Za każdym razem zapis ulega...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy