Terapia manualna w leczeniu nietrzymania moczu

Postępowanie w jednostkach chorobowych Otwarty dostęp

Nietrzymanie moczu, inaczej inkontynencja, to niekontrolowany, mimowolny wyciek moczu. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. W Polsce na to schorzenie cierpi ok. 5 mln ludzi. Biorąc pod uwagę czynniki ryzyka, zrozumiałe jest, że częściej dotyczy kobiet. Nawet co trzecia z nich może borykać się z tym problemem, który jest wstydliwy i uciążliwy8.

Najczęściej wyróżnia się trzy podstawowe typy nietrzymania moczu. Pierwszy z nich to wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli wyciek moczu na skutek nagłego wzrostu ciśnienia śródbrzusznego, np. przy kichaniu, kaszlu, podskokach itp. Drugi typ to naglące nietrzymanie moczu. Powstaje uczucie pilnej potrzeby oddania moczu, kojarzy się z częstą wizytą w toalecie. Trzeci rodzaj to nietrzymanie moczu typu mieszanego, czyli wysiłkowe z naglącym parciem. Występuje uczucie nagłego parcia oraz dochodzi do wycieku moczu1. Uznanymi przyczynami występowania tej dysfunkcji u kobiet są zmiany związane z przebytą ciążą, porodem, zabiegiem chirurgicznym w obszarze miednicy, a także zmiany hormonalne. U mężczyzn na zaburzenie trzymania moczu wpływają głównie zabiegi chirurgiczne prostaty. Do czynników ryzyka wśród obu płci zaliczyć można dźwiganie ciężarów, niewłaściwą aktywność fizyczną, częste infekcje dróg moczowych, predyspozycje genetyczne, palenie papierosów6. Pojawienie się pierwszych objawów nietrzymania moczu powinno obligować pacjenta do konsultacji u specjalisty urologa, ginekologa i fizjoterapeuty. 

POLECAMY

Terapia manualna

W zakresie fizjoterapii podstawą jest przeprowadzenie właściwej diagnostyki funkcjonalnej,wdrożenie odpowiedniej terapii oraz profilaktyki po to, aby zmniejszyć dyskomfort związany ze schorzeniem...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI