Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp

18 lutego 2020

Wiosenne oczyszczanie

105

Ostatnio coraz więcej mówi się o oczyszczaniu organizmu, wszelkiego rodzaju detoksach czy postach. Celem wszystkich tych kuracji powinno być oczyszczenie organizmu albo raczej tzw. równoważenie organizmu, poprzez różnej długości kuracje warzywne, zbożowe lub posty.
Aby lepiej zrozumieć sens takich terapii, warto poznać prawo 90 dni ważne w medycynie chińskiej. Mówi ono, że każda rzecz czyniona lub spożywana dzisiaj, da rezultat za 90 dni. Jeśli dzisiaj w jakiś konkretny sposób będziemy się zachowywali lub zastosujemy określony rodzaj diety, to po dziewięćdziesięciu dniach tak naprawdę poznamy tego skutki. Dotyczy to także pór roku, np. zbytnie wychłodzenie organizmu zimą  – 90 dni później, na wiosnę, przyczyni się do powstania lub wzmocnienia dolegliwości reumatycznych. Natomiast  nadmiar gorąca w lecie – jesienią, po 3 miesiącach przyczyni się do dolegliwości związanych z nadmiarem ciepła, tj. suchość, poty czy skąpe menstruacje.

REKLAMA


W życiu ciągle popełniamy błędy, których skutki pojawiają się w cyklu dziewięćdziesięciodniowym, jednak często zapominamy co działo się 3 miesiące temu. W dodatku każdy taki skutek staje się kolejnym zaburzeniem, wywołującym nową reakcję po kolejnych trzech miesiącach. Cykl powtarza się więc dalej co 180, 270 dni itd. Oczywiście kolejne rezultaty pierwotnego zaburzenia równowagi organizmu są coraz słabsze, niemniej jednak ciągle obecne. Dlatego też kuracje czy terapie oczyszczające są stosowane po to, by przerwać i wygasić takie cykle. Można porównać to do „restartu” komputera. 
Zatem jak powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie lub też detoks i czy każdy w dowolnym momencie może przeprowadzić taką kurację?
Najlepiej, aby kuracja oczyszczająca trwała co najmniej 12 dni.  Wynika to z tego, że cykl przemiany i wymiany krwi trwa 120 dni. Zatem w ciągu 12 dni nastąpi zmiana właściwości 10% krwi, a to wystarczy, aby uzyskać wystarczającą ilość energii do spowodowania odczuwalnej zmiany na lepsze. W ten sposób zatrzymuje się rozwój i rozprzestrzenianie choroby, ale nie usuwa się niestety jej przyczyn.
Jedną z bardziej bezpiecznych metod oczyszczania organizmu jest kuracja zbożowa lub zbożowo-warzywna, szczególnie jeżeli chcemy oczyszczanie organizmu przeprowadzić po zimie. Do tego celu w Chinach używa się pszenicy, która ma niezwykłą zdolność oczyszczania wątroby. Niemniej jednak w obecnych warunkach w Polsce pszenica nie jest dobrej jakości, wręcz przeciwnie – kuracja pszeniczna mogłaby większości z nas zaszkodzić. Zatem kuracja zbożowa może być przeprowadzona na orkiszu dobrej jakości, kaszy albo kaszy jaglanej i warzyw gotowanych. Jeść można do woli, a do picia najlepsze będą napary z natki pietruszki.
Dobrze jest zrobić taką dwunastodniową kurację raz w roku, a najbardziej odpowiednia pora przypada na równonoc wiosenną. Nie powinno się takich kuracji lub innych detoksów przeprowadzać zimą. Nie powinny tego też robić osoby osłabione. Uwaga – kurację taką najlepiej przeprowadzić z dala od zatrutych miast, co w Polsce może być trudne. Warto też wspomnieć, że sama kuracja nie należy do łatwych.
Aby zakcelerować stosowanie w diecie oczyszczającej zbóż i warzyw, warto sięgnąć po zioła i rośliny lecznicze, które mają dodatkowo korzystny wpływ na odtruwanie organizmu. Powszechnie uważany w Polsce za chwast – mniszek lekarski ma naprawdę wiele korzystnych właściwości dla organizmu. Oczyszcza krew, wzmacnia wątrobę, stymuluje nerki, aby szybciej i skuteczniej eliminowały toksyny, wspomaga trawienie i układ pokarmowy, pobudza wydzielanie żółci, dzięki czemu zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. Szczególnie dobrze działa korzeń mniszka, poprawiając funkcje trawienia i wydalania.
Aby utrzymać wątrobę w dobrej kondycji, należy zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Już kilka kilogramów nadwagi może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie organizmu, a także stać się przyczyną powolnego rozwijania się rozmaitych chorób. Warto więc odtruć wątrobę, aby prawidłowo pracując przyspieszała metabolizm składników odżywczych, wspomagając tym samym walkę z nadprogramowymi kilogramami. Aby tak się stało, warto zaprzyjaźnić się bliżej z liśćmi boldo, które naturalnie wspomagają leczenie stłuszczenia i marskości wątroby, a także pojawiających się w niej stanów zapalnych i niewydolności. Dodatkowo duża zawartość flawonoidów i boldyny chroni, regeneruje i wspomaga procesy detoksyfikacji tego ważnego organu.

Bibliografia

    1    Paul Pitchford „Odżywianie dla zdrowia”.
    2    Claude Diolosa „Kuchnia, Chiny… tajemnice medycyny”.

Przypisy