Wsparcie funkcjonowania układu neurologicznego u dzieci. Część I – rozwój i budowa

Naturoterapia dzieci Otwarty dostęp

„To nie narodziny, małżeństwo czy śmierć, ale gastrulacja* jest naprawdę najważniejszym okresem naszego życia” – Lewis Wolpert, biolog rozwojowy. Patrząc na to, w jaki sposób rozwija się układ nerwowy, można powiedzieć, że wszystko, co najważniejsze, zachodzi na bardzo wczesnym etapie życia płodowego. Ze względu na bardzo ograniczony wpływ na ten proces czy możemy zrobić coś później, aby wesprzeć rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego u dziecka?

Jest to pierwsza część artykułu, w której omówiono kontekst wsparcia układu nerwowego poprzez dostarczenie właściwego budulca oraz jego rozwoj na wczesnym etapie życia. W drugiej części opisany zostanie  temat układu nerwowego pod kątem jego funkcjonowania, w tym także neuroprzekaźnictwa. 
Ze względu na to, że organizm stanowi system wielu sprawnie działających układów, nie należy analizować działania pojedynczego z nich, lecz uwzględnić ich współdziałanie oraz wpływ oddziałowujących na nie czynników.
W artykule omawiane są tematy związane z układem nerwowym dzieci neurotypowych, do wieku wczesnoszkolnego. Działanie układu nerwowego u dzieci nieneurotypowych to bardzo szeroki temat wymagający oddzielnego opracowania w kontekście konkretnych rodzajów zaburzeń. W okresie pokwitania zmiany w układzie neurologicznym są z kolei tak gwałtowne, że także wymagają odrębnego podejścia.
 

POLECAMY

To wskazuje, że mimo iż nasz układ nerwowy w pewien sposób „określił się” w drugim tygodniu życia płodowego, to jednak niezwykle wiele czynników, w tym także: pojawienie się zaburzeń rozwojowych, zmiany hormonalne, a nawet takie rzeczy, jak dieta, styl życia, aktywność fizyczna, wpływa na jego działanie i rozwój.


Czy wszystko się już wydarzyło? Rozwój nerwowy płodu

Układ nerwowy człowieka zaczyna się wykształcać mniej więcej w drugim tygodniu ciąży, kiedy tworzy się tzw. cewa nerwowa. To z niej powstają dalsze struktury układu nerwowego, w tym mózg i rdzeń kręgowy. Jeżeli już na tym etapie coś „pójdzie nie tak”, to rozwój zarodka zostaje zaburzony lub zatrzymany.
Na dalszym etapie życia płodowego dochodzi do wykształcenia się kolejnych struktur mózgu rdzenia kręgowego ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Wpływ na te procesy ma bardzo wiele czynników, począwszy od odżywiania kobiety w czasie ciąży, aż po niej stan psychofizyczny. Na tak wczesnym etapie rozwoju mózg jest bardzo wrażliwy na niedożywienie, toksyny, infekcje, a nawet, jak się ostatnio okazało – hormonów stresu matki.  
 

„Traumatyczne przeżycia ciężarnej wpływają na rozwój mózgu płodu, powodując hamowanie neurogenezy, atrofię neuronów hipokampa i kory przedczołowej, przerost jąder migdałowatych, zaburzenia w synapsach, zaburzenia plastyczności mózgu i wiele innych zmian. Silny, przewlekły stres podczas ciąży może być przyczyną poronienia, porodu przedwczesnego lub niskiej masy urodzeniowej dziecka. Zmiany w ośrodkowym układzie ne...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI