Autor: Alicja Brodawiak

Dietetyk i szkoleniowiec w zakresie nietolerancji pokarmowych i mikroflory jelit oraz prowadzenia dietetycznego dla dzieci z autyzmem. Działa również w oparciu o wiedzę z medycyny mitochondrialnej. Prowadzi też wykłady z zakresu dietetyki w kontekście odchudzania, jak również dietetyki klinicznej.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Żelazne zdrowie – skutki niedoboru żelaza

Niedobór żelaza to jeden z najczęściej spotykanych niedoborów wśród składników mineralnych na świecie. W krajach rozwijających się dotyczy od 30 do 70% ludności, w Europie – ok. 10% kobiet i 4% mężczyzn, z czego u kobiet w głównej mierze z powodu obfitych miesiączek oraz u kobiet i mężczyzn z powodu krwawień z przewodu pokarmowego1. Niedokrwistość jest stanem patologicznym, w którym liczba czerwonych krwinek i hemoglobiny jest niewystarczająca, aby prawidłowo natlenować komórki2. Wyróżnia się kilka rodzaju niedokrwistości, m.in.: z niedoboru żelaza, z niedoboru witaminy B12, z niedoboru kwasu foliowego, hemolityczne, aplastyczną oraz w przebiegu chorób przewlekłych.

Czytaj więcej

Alergie wziewne – reakcje krzyżowe

Zarówno selen, jak i cynk odgrywają istotną rolę we wspieraniu naszego organizmu. Każdego dnia polepszają pracę tarczycy, wygląd i zdrowie włosów oraz paznokci, a także budują i wspomagają działanie układu odpornościowego1–3. Optymalne stężenie obu składników przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a przewlekłe niedobory mogą w większym lub mniejszym stopniu wpływać na osłabienie mechanizmów, za które te mikroelementy odpowiadają.

Czytaj więcej

Interpretacja lipidogramu

Jednym z najczęściej badanych parametrów w ocenie zagrożenia chorobami metabolicznymi, układu krążenia, miażdżycą, cholesterolemią jest badanie lipidogramu. Aby ocenić ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, najlepiej jest oznaczyć pełen pakiet, czyli cholesterol całkowity, frakcje LDL i HDL oraz trójglicerydy. Takie badanie jest dobrym narzędziem do monitorowania działania dietoterapii.

Czytaj więcej