Interpretacja lipidogramu

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Jednym z najczęściej badanych parametrów w ocenie zagrożenia chorobami metabolicznymi, układu krążenia, miażdżycą, cholesterolemią jest badanie lipidogramu. Aby ocenić ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, najlepiej jest oznaczyć pełen pakiet, czyli cholesterol całkowity, frakcje LDL i HDL oraz trójglicerydy. Takie badanie jest dobrym narzędziem do monitorowania działania dietoterapii.

Miażdżyca naczyń krwionośnych stanowi główną przyczynę zawałów serca i udarów mózgu. Wiadomo, że jest to choroba wieloczynnikowa, swój udział w niej mają zarówno wolne rodniki, produkty utleniania lipidów1, niedobory witaminy B6 i B12, kwasu foliowego oraz czynniki genetyczne. Natomiast homocysteina uwarunkowana niedoborem tych witamin wpływa niekorzystnie na organizm, prowadząc do degradacji elastyny w błonie wewnętrznej naczyń krwionośnych. Dlatego wskazywanie cholesterolu, frakcji LDL jako przyczynę miażdżycy jest błędnym wnioskiem.
Na metabolizm cholesterolu w organizmie człowieka mają wpływ obecne w diecie kwasy omega-3 i omega-6, fosfolipidy, fitosterole, błonnik pokarmowy, pałeczki Lactobacillus obecne w jelicie grubym oraz antyoksydanty.

POLECAMY

Normy cholesterolu

Standardowe podejście do lipidogramu sugeruje, aby wdrożyć dietę i włączyć aktywność fizyczną, gdy cholesterol całkowity przekracza 190 mg/dl. Wiemy jednak, że na przestrzeni lat górna granica cholesterolu zmieniała się w wytycznych kilkukrotnie, a obecny poziom nie ma żadnych podstaw naukowych. Należy też wziąć pod uwagę inne parametry, jak również stosunki między poszczególnymi frakcjami cholesterolu. Cholesterol o niskiej gęstości LDL powinien wynosić 2–3-krotną wartość naszego HDL. Trójglicerydy natomiast nie powinny przekraczać wartości powyżej 100 mg/dl. Podwyższona wartość trójglicerydów i niskie HDL świadczy o przeładowaniu węglowodanami, zwłaszcza prostymi.

Skąd się bierze cholesterol?

Cholesterol pokarmowy wchłaniany jest z jelita maksymalnie w 25–30%. Stopień jego absorpcji zależy przede wszystkim od ilości wydzielanej żółci, a w mniejszym stopniu od zawartości tłuszczu i cholesterolu w pokarmach. Wiele danych wskazuje na to, że redukcja pokarmowej podaży cholesterolu, podobnie jak czynniki zmniejszające jego wchłanianie z jelita, w niewielkim tylko stopniu wpływają na stężenie ch...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI