Żelazne zdrowie – skutki niedoboru żelaza

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Niedobór żelaza to jeden z najczęściej spotykanych niedoborów wśród składników mineralnych na świecie. W krajach rozwijających się dotyczy od 30 do 70% ludności, w Europie – ok. 10% kobiet i 4% mężczyzn, z czego u kobiet w głównej mierze z powodu obfitych miesiączek oraz u kobiet i mężczyzn z powodu krwawień z przewodu pokarmowego1. Niedokrwistość jest stanem patologicznym, w którym liczba czerwonych krwinek i hemoglobiny jest niewystarczająca, aby prawidłowo natlenować komórki2. Wyróżnia się kilka rodzaju niedokrwistości, m.in.: z niedoboru żelaza, z niedoboru witaminy B12, z niedoboru kwasu foliowego, hemolityczne, aplastyczną oraz w przebiegu chorób przewlekłych.

Żelazo spożywane w pokarmach występuje w dwóch postaciach: hemowej oraz niehemowej. Jest ono wchłaniane w dwunastnicy i początkowym odcinku jelita cienkiego. Wchłanianie wzrasta w trakcie posiłków zawierających fruktozę, witaminę C, B12, B6. Najlepiej przyswajalne jest żelazo hemowe, którego głównym rezerwuarem jest mięso, podroby i ryby. Jest ono wchłanialne w 20–25%, ale jego udział w puli żelaza pokarmowego to zaledwie 5–10%. Większa część żelaza w ogólnej puli żelaza pokarmowego to postać niehemowa, zawarta głównie w produktach roślinnych i żółtkach jaj, która wchłania się w 5%. W sytuacji gdy podaż żelaza nie wystarcza do pokrycia zapotrzebowania, jego zapasy ulegają wyczerpaniu i pojawia się niedokrwistość3.
Normy stężenia hemoglobiny są zależne od wieku i płci. U noworodków wynosi 18–22 g/dl, u 3-miesięcznego niemowlęcia – 14–17 g/dl, u dorosłego mężczyzny – 14–16 g/dl, a u kobiet – 12–14 g/dl. Anemią nazywamy stan, w którym hematokryt, czyli całkowita objętość czerwonych krwinek, lub stężenie hemoglobiny jest poniżej dolnej granicy. Niedokrwistość w zależności od stężenia hemoglobiny można określić jako łagodną (9,5–10,5 g/dl dolna granica normy), umiarkowaną (8,0–9,4 g/dl) lub cię...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI