Autor: Magdalena Grzonkowska

Absolwentka fizjoterapii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Wykwalifikowana akupunkturzystka – Szkoła Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy. Od 2017 roku doktor wydziału lekarskiego w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Nauczyciel akademicki w Katedrze Anatomii Prawidłowej CM UMK oraz wykładowca w Szkole Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy. Członek Polskiego Towarzystwa Anatomicznego oraz Prezes Polskiego Stowarzyszenia Akupunkturzystów Zawodowych. Współautorka książki Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury. Prowadzi swój gabinet w Inowrocławiu.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Akupunktura w migrenowych bólach głowy

Ból głowy ze względu na dużą częstość występowania jest poważnym problemem zdrowia publicznego. Migrena jest przewlekłą chorobą neurologiczną, która charakteryzuje się nawracającymi bólami głowy i objawami neurologicznymi (Peihong Ma). Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) migrena plasuje się na ósmym miejscu, jeśli chodzi o najbardziej uciążliwe i upośledzające życie codzienne choroby neurologiczne. Z kolei w badaniu Global Disease Burden (GBD) z 2019 r. wykazano, że migrena pozostaje drugą na świecie przyczyną niepełnosprawności, a pierwszą wśród młodych kobiet.

Czytaj więcej

Akupunktura w łagodzeniu objawów po chemioterapii

Choroby nowotworowe są głównym problemem zdrowia publicznego na całym świecie oraz główną przyczyną zgonów. Prawdopodobieństwo zdiagnozowania raka w ciągu całego życia wynosi od 37,7 do 39,3%. Na całym świecie w 2017 r. odnotowano ok. 24,5 mln przypadków zachorowania na choroby nowotworowe i 9,6 mln zgonów7.

Czytaj więcej

Akupunktura w kręczu karku i bólu szyi

Dolegliwości bólowe szyi i karku są bardzo powszechne i mają tendencję do przechodzenia w stany chroniczne. Szacuje się, że są to jedne z trzech najczęściej zgłaszanych problemów układu mięśniowo-szkieletowego, które zwykle występują u kobiet. Z danych literatury fachowej wynika, że dolegliwości odcinka szyjnego stanowią 10% wszystkich dolegliwości kręgosłupa oraz że ponad 70% całej populacji cierpi na bóle szyi i karku w pewnym momencie swojego życia. Głównymi objawami są tępy ból, sztywność i dyskomfort w okolicy mięśnia czworobocznego grzbietu oraz mięśni otaczających łopatkę. Przewlekły stan zwiększonego napięcia mięśni szyi oraz karku powoduje uporczywy ból tej okolicy. Ból stanowi sygnał ostrzegawczy o tym, że jakaś struktura ulega lub uległa uszkodzeniu.

Czytaj więcej