Akupunktura w migrenowych bólach głowy

Medycyna wschodu

Ból głowy ze względu na dużą częstość występowania jest poważnym problemem zdrowia publicznego. Migrena jest przewlekłą chorobą neurologiczną, która charakteryzuje się nawracającymi bólami głowy i objawami neurologicznymi (Peihong Ma). Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) migrena plasuje się na ósmym miejscu, jeśli chodzi o najbardziej uciążliwe i upośledzające życie codzienne choroby neurologiczne. Z kolei w badaniu Global Disease Burden (GBD) z 2019 r. wykazano, że migrena pozostaje drugą na świecie przyczyną niepełnosprawności, a pierwszą wśród młodych kobiet.

Szacuje się, że osoby cierpiące na migrenę w wyniku jej ataków tracą lub w znacznym stopniu ograniczają aż 5,6% czasu ze swojego życia. Według przeprowadzanych badań naukowych i analiz statystycznych częstość występowania migreny uzależniona jest od wieku, płci i statusu społeczno-ekonomicznego. Okazuje się, że bóle głowy typu migrenowego częściej występują u kobiet w wieku między 18. a 49. rokiem życia. Szczyt zachorowalności, przypadający na ok. 40. rok życia, to czas, w którym prawdopodobieństwo wystąpienia migreny jest takie samo u obu płci4. Szacuje się, że na migrenowe bóle głowy cierpi ok. 6–7% mężczyzn i 15–18% kobiet. Ponad połowa pacjentek z migrenami zgłasza, że ich objawy są powiązane z miesiączką.
Do specyficznych czynników ryzyka migreny należą: nadużywanie leków na tzw. ostrą migrenę, otyłość, depresja, płeć żeńska i wysoki poziom stresu. Co ciekawe, określono również czynniki, które mogą chronić przed wystąpieniem migreny, i do tej grupy zakwalifikowano: odpowiednio dozowane leki, wyższe wykształcenie, bycie w związku małżeńskim lub posiadanie silnych więzi społecznych, aktywność fizyczną oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem15. 
Mimo ciągłego postępu w diagnostyce i leczeniu farmakologicznym, wyniki leczenia migreny są wciąż poniżej oczekiwań. W związku z powyższym akupunktura i inne niefarmakologiczne metody leczenia są coraz częściej zalecane i stosowane w krajach zachodnich. W 1998 r. NIH (Narodowy Instytut Zdrowia – amerykańska instytucja rządowa zajmująca się badaniami biomedycznymi i związanymi ze zdrowiem, część Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych) stwierdziło, że akupunktura może być użyteczną terapią wspomagającą lub akceptowalną alternatywą w przypadku kilku zaburzeń, w tym m.in. bólu głowy1.
Migreny są schorzeniem trudnym w leczeniu, metody farmakoterapeutyczne stosowane są często jako pierwsza metoda z wyboru, mimo iż w wyniku ich stosowania mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne, w tym: przyrost wagi, zmęczenie, zaburzenia snu, uszkodzenie wątroby, zaburzenia metaboliczne i reakcje żołądkowo-jelitowe21. Długotrwałe stosowanie niektórych leków może wręcz przyczynić się do rozwinięcia się bólu głowy w tzw. przewlekłych migrenach. Prawdopodobieństwo skutecznej terapii lekami zwiększa się, jeśli zostaną one podane na wczesnym etapie rozwoju migreny, w odpowiednich dawkach oraz będą przyjmowane we właściwy sposób. Niektóre badania sugerują, że niedostateczne leczenie ataków migrenowych w tzw. okresie ostrym może prowadzić do rozwoju migren przewlekłych z powodu przyzwyczajenia się organizmu do zażywanych leków4. 
 

POLECAMY

Zdj. 1. Przykładowa aplikacja igieł podczas zabiegu akupunktury na dolegliwości migrenowe
Źródło: Zdjęcie a...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI