Akupunktura w kręczu karku i bólu szyi

Postępowanie w jednostkach chorobowych Otwarty dostęp

Dolegliwości bólowe szyi i karku są bardzo powszechne i mają tendencję do przechodzenia w stany chroniczne. Szacuje się, że są to jedne z trzech najczęściej zgłaszanych problemów układu mięśniowo-szkieletowego, które zwykle występują u kobiet. Z danych literatury fachowej wynika, że dolegliwości odcinka szyjnego stanowią 10% wszystkich dolegliwości kręgosłupa oraz że ponad 70% całej populacji cierpi na bóle szyi i karku w pewnym momencie swojego życia. Głównymi objawami są tępy ból, sztywność i dyskomfort w okolicy mięśnia czworobocznego grzbietu oraz mięśni otaczających łopatkę. Przewlekły stan zwiększonego napięcia mięśni szyi oraz karku powoduje uporczywy ból tej okolicy. Ból stanowi sygnał ostrzegawczy o tym, że jakaś struktura ulega lub uległa uszkodzeniu.

Dolegliwości bólowe karku mogą być przyczyną wielu innych objawów, np. bólów i zawrotów głowy, omdleń, dolegliwości w rejonie barku i ramienia. Nadmierne napięcie mięśni w okolicy karku prowadzi do ograniczenia ruchomości głowy. Większość dolegliwości powstała w tym obszarze wiąże się z nieprawidłową postawą lub powtarzającymi się mikrourazami tkanek. 

POLECAMY

Kręcz szyi

Oprócz typowych dolegliwości bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa bardzo częstym schorzeniem tego rejonu jest kręcz szyi (karku), który może być wrodzony lub nabyty. Podstawowym objawem kręczu jest nadmierne napięcie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego po jednej stronie ciała. Prowadzi to do bolesnego przechylenia głowy na bok oraz jej skręcenia w stronę przeciwną, ze wzrokiem skierowanym lekko w górę. Konsekwencją tego schorzenia jest rozciągnięcie i wzmożenie napięcia mięśnia po jednej stronie szyi oraz przykurczenie i osłabienie tego samego mięśnia pod stronie przeciwnej. Poza dolegliwościami bólowymi pojawia się sztywność mięśni wraz z ograniczeniem zakresu ruchu, a także bóle głowy. Najczęstszymi przyczynami kręczu nabytego są problemy z ukrwieniem szyi, uszkodzenie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, zła pozycja spania, np. przez zbyt dużą ilość poduszek pod głową, nieprawidłowa postawa ciała.

Metody leczenia

Do najczęstszych metod leczenia należą terapie farmakologiczne, metody fizjoterapeutyczne oraz zabiegi chirurgiczne. Jednak coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się akupunktura. Metoda ta jest jednym z narzędzi stosowanych w tzw. tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM) i może być stosowana jako terapia podstawowa lub uzupełniająca.

Ryc. 1. Zabieg akupunktury na dolegliwości odcinka szyjnego 
Źródło: Zdjęcie autorstwa Magdaleny Grzonkowskiej


Problemy w odcinku szyjnym kręgosłupa są często wynikiem nadmiernego napięcia poszczególnych grup mięśniowych, które przy dłuższym występowaniu uciskają naczynia krwionośne oraz nerwy. Częstą przyczyną narastającego napięcia mięśni jest nieprawidłowa postawa ciała, proces starzenia się, osłabienie mięśni szkieletowych, przewlekły stres, nadmierne emocje, brak aktywności fizycznej czy przebyte urazy. Konsekwencją takich zmian anatomicznych jest również zablokowanie swobodnego przepływu qi, krwi oraz limfy, czyli powstanie tzw. zastoju. Taka stagnacja doprowadza do braku odpowiedniej cyrkulacji, powodując...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI