Autor: Paulina Gulbicka

Lekarz, w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Chorób Metabolicznych, Wewnętrznych i Dietetyki.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dieta bezglutenowa z uwzględnieniem diety wegańskiej

W ostatnich latach dieta bezglutenowa staje się niezwykle popularna, jest promowana przez celebrytów i ludzi show-biznesu. Wśród społeczeństwa rośnie ogólne zainteresowanie tematem glutenu i diety bezglutenowej; w USA i Australii do stosowania diety bezglutenowej przyznaje się ok. 10–20% populacji, natomiast tylko 11% osób przechodzących na dietę bezglutenową konsultowało tę decyzję z lekarzem czy dietetykiem.

Czytaj więcej

Celiakia i nietolerancja glutenu w świetle najnowszych badań

Na przestrzeni ostatnich lat dieta bezglutenowa stała się bardzo modna, z tego powodu wiele osób zaczyna unikać glutenu, nie zdając sobie sprawy, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem1. Według WHO gluten to frakcja białek nierozpuszczalnych w wodzie, naturalnie występująca w zbożach, takich jak żyto, pszenica, jęczmień i pochodnych2.

Czytaj więcej

Żywienie w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz probiotykoterapia łagodząca skutki uboczne leczenia

Definicja choroby wrzodowej obejmuje pojawianie się cyklicznie owrzodzeń żołądka lub dwunastnicy. Wrzodem trawiennym nazywamy ubytek błony śluzowej sięgający poza blaszkę mięśniową błony śluzowej.

Czytaj więcej