Autor: Piotr Nowotnik

Od 10 lat pszczelarz-praktyk. W wieku 16 lat zdobył tytuł mistrza pszczelarza, a swoją hobbystyczną pasiekę prowadzi na pograniczu województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego, kontynuując tradycję rodzinną trwającą od 1970 roku. Jest członkiem Polskiego Związku Pszczelarskiego. Aktywnie działa w Pszczelarskim Pogotowiu Rojowym na terenie m.st. Warszawy, jest wykładowcą wielu kursów, współprowadził społecznie szkolenia w projekcie „Pasieka Edukacyjna” w Warszawie, aktywnie wprowadzając początkujących adeptów pszczelarstwa w świat pszczelarzy. Chętnie prowadzi pszczele warsztaty dla dzieci oraz młodzieży w szkołach i w plenerze. Zajmuje się także publicystyką, jego artykuły popularno-naukowe można znaleźć w czasopiśmie: Pasieka, Miesięcznik Pszczelarstwo, Pszczelarz Polski, Działkowiec, Poradnik Zdrowie-dbaj o siebie, Uroda i Medycyna, Dzikie Życie, Twój ogrodnik i wielu innych. W swojej pracy naukowej realizowanej na uczelni specjalizuje się w ekspertyzach możliwości wykorzystania produktów pszczelich jako źródeł substancji o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych na Katedrze Biotechnologii, Mikrobiologii i Oceny  Żywności.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Propolis w profilaktyce i leczeniu przeziębień u dzieci

W dobie wzrastającej oporności na antybiotyki coraz większą uwagę kieruje się na preparaty z dziedziny medycyny naturalnej. Należą do nich cieszące się coraz większą popularnością produkty pszczele o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych.

Czytaj więcej

Bakteriobójcze i fungistatyczne działanie propolisu w zakażeniach skórnych

Choć znany i stosowany już w starożytności, dopiero w latach 70. ubiegłego wieku propolis – czyli kit pszczeli – zbadano naukowo. Badania potwierdziły to, co wiedziano od stuleci – że propolis ma szerokie właściwości lecznicze, zwłaszcza w leczeniu chorób skórnych.

Czytaj więcej

Suplementacja pyłkiem pszczelim – know-how

Wydaje się praktycznie niemożliwe pogodzenie współczesnego uzupełniania niedoborów pokarmowych i witaminowych ze stosowaniem suplementów pochodzenia naturalnego. Społeczeństwo świadome zagrożeń zdrowotnych wynikających ze stosowania syntetycznych leków i witamin coraz częściej zagłębia się w tematykę medycyny naturalnej. Na popularności zyskuje również apiterapia.

Czytaj więcej