Akupunktura w infekcjach pęcherza moczowego

Medycyna wschodu Otwarty dostęp

Zakażenia układu moczowego stanowią około 40% wszystkich zakażeń szpitalnych i 10–20% poszpitalnych. Szacuje się, że mniej więcej połowa kobiet i 12% mężczyzn doświadcza w życiu epizodu ZUM. U 30–44% kobiet po pierwszym incydencie tej choroby nawrót występuje zwykle w ciągu trzech miesięcy, a u 48% – w ciągu 12 miesięcy1. Okazuje się, że akupunktura stosowana wg sztuki tradycyjnej medycyny chińskiej i jej diagnostyki różnicowej stanowi ważne narzędzie lecznicze.

Potwierdzenie tego działania znajdujemy w badaniach, które zostały przedstawione m.in. w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Ginekologia Polska” w 2017 roku2.
Stwierdzono w nim, że leczenie akupunkturą jest skuteczne, użyteczne oraz nieinwazyjne i może być bezpiecznie stosowane jako właściwa metoda leczenia (…) z powodu braku wykazanych skutków ubocznych. 
Dodatkowo uznanie dla tej metody leczenia wsparł fakt, że jej opłacalność w porównaniu z innymi środkami leczniczymi jest istotna. Zauważono również podczas prowadzonych badań, że istotną kwestią w leczeniu pacjentów przy pomocy akupunktury jest planowanie leczenia na powtarzających się sesjach, by w odpowiedni sposób zwiększyć ich skuteczność.

POLECAMY

Infekcje pęcherza moczowego z punktu widzenia medycyny akademickiej – fizjologia i patologia

Fizjologicznie pęcherz i drogi moczowe bezpośrednio współistnieją i współpracują z nerkami. W medycynie chińskiej to powiązanie będzie miało głębokie znaczenie dla diagnostyki chorób pęcherza moczowego, gdyż stan nerek, a nie choroby ani objawy z tego narządu, będzie obrazował się właśnie w infekcjach pęcherza moczowego, choć będzie posługiwał się zupełnie inną nomenklaturą. Nerki anatomicznie są narządem parzystym, położonym poza jamą otrzewnową, w okolicy lędźwi, pomiędzy 12 kręgiem piersiowym i 2 kręgiem lędźwiowym. Naczynia nerkowe: tętnica i żyła łączą każdą nerkę z aortą i żyłą główną dolną. Nerki są bardzo dobrze ukrwione i przepływa przez nie ok. 1/3 krwi krążącej, co warunkuje ich prawidłowe działanie. Miąższ nerkowy zbudowany jest z nefronów, a te z kolei z kłębuszków nerkowych, w których odbywa się przesączanie krwi i wytwarzanie pramoczu, oraz z cewki nerkowej, w której pramocz zostaje zagęszczony do moczu ostatecznego. Następnie mocz poprzez kanaliki zbiorcze dostaje się do kielichów i miedniczek nerkowych. Przez moczowody jest przekazywany do pęcherza moczowego i wreszcie cewką moczową wyprowadzany na zewnątrz. W rozumieniumedycyny zachodniej nerki służą do zachowania równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej i pełnią zasadniczą rolę w zapewnieniu homeostazy wewnętrznej organizmu warunkującej zdrowie. Ponadto znane jest ich znaczenie w regulacji hormonalnej ciśnienia tętniczego oraz produkcji krwinek czerwonych3.
Z perspektywy medycyny zachodniej stany zapalne pęcherza moczowego, dróg moczowych są problemem zdrowotnym dotykającym zdecydowanej większości kobiet, z powodu ich budowy anatomicznej i bardzo krótkiej cewki moczowej, poprzez którą łatwo dochodzi do zakażenia czynnikiem patogennym – bakterią. Medycyna zachodnia, koncentrując się na przyczynie bakteryjnej, skupia się na tym, że po zakażeniu i zagnieżdżeniu się bakterii na ścianie pęcherza moczowego rozpoczyna się jego kolonizacja. W związku z tym drobnoustroje przyczyniają się do uogólnionego zakażenia narządów miednicy mniejszej. Ogólnie rzecz ujmując, najprostszym sposobem walki z czynnikiem patogennym jest antybiotykoterapia. Najczęściej wykonuje się wymaz dopiero po fakcie, gdy infekcje zaczynają nawracać, a na podstawie antybiogramu dobiera się leczenie celowane. Najczęściej za przyczynę tych stanów zapalnych pęcherza moczowego wini się bakterię Escherichia coli, czyli pałeczkę okrężnicy. To bakteria bytująca naturalnie w naszych jelitach staje się patologiczna dla pęcherza moczowego. Gdy infekcje pęcherza i dróg moczowych współwystępują z infekcjami pochwy i sromu, można dopatrywać się również współistnienia stanów zakażeń grzybiczych. 
Objawy stanów zapalnych pęcherza moczowego opisywane są różnie, ale najczęściej są to: 

  • uczucie parcia na mocz,
  • częste oddawanie moczu – zwykle ten problem pojawia się jako pierwszy,
  • pieczenie w czasie oddawania moczu, a czasem bardzo duży ból,
  • wstawanie w nocy w celu oddania moczu,
  • zmienio...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI