Dział: Medycyna wschodu

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Wiosna – czas zmian w przyrodzie i organizmie człowieka

Po okresie zimy, gdy przyroda zamiera, nadchodzi czas budzenia się do życia. Jest to dynamiczna i długo wyczekiwana zmiana. Z szarości i bezruchu natura powraca do witalności. Zaczynają pojawiać się młode, jasnozielone pędy, a zwierzęta powoli stają się aktywne. Wiosna to najbardziej dynamiczny okres w ciągu roku, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę w kontekście dbania o zdrowie.

Czytaj więcej

Zastój Qi Wątroby a zespół napięcia przedmiesiączkowego w ujęciu medycyny chińskiej

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (pre menstrual syndrome, PMS) to psychologiczny, behawioralny i fizyczny objaw, który pojawia się pod koniec fazy lutealnej cyklu miesiączkowego i zanika wraz z początkiem miesiączki. Pomiędzy 60% a 80% kobiet w wieku 20–50 lat uskarża się na pewien rodzaj napięć przedmiesiączkowych, aż 25% miesiączkujących zgłasza umiarkowane do ciężkich objawów PMS, a 5% podaje objawy ciężkie wpływające na codzienne życie i utrudniające funkcjonowanie.

Czytaj więcej

Zadbajmy o siebie zgodnie z TCM przed nadchodzącą zimą

Nadchodzi najtrudniejszy dla przyrody okres roku. Niskie temperatury, opady śniegu i szadź powodują, że rośliny i zwierzęta zmniejszają swoją aktywność, aby skumulować jak najwięcej energii. Teraz nie odczuwamy tak wyraźnie potrzeby rozsądnego korzystania z jej zasobów, ponieważ półki w sklepach przez cały czas obfitują w przeróżne produkty. Wychodząc jednak na zewnątrz, zauważamy, że musimy się cieplej ubrać, żeby ochronić ciało przed zimnem, a w naszych przydomowych ogródkach nic już nie zakwitnie i nie zaowocuje. Jak zatem dostroić się do zimy? Jak zadbać o siebie w najzimniejszej porze roku?

Czytaj więcej

Zioła i produkty wzmacniające organizm znane od lat w tradycyjnej medycynie chińskiej – traganek, cytryniec chiński Część II

Ziołolecznictwo i dietetyka tradycyjnej medycyny chińskiej to świetne narzędzie do wspierania zdrowia i wzmacniania organizmu. TCM to medycyna energetyczna i kładzie się w niej duży nacisk na wzmacnianie Qi (energii), Xue (krwi i płynów ciała) oraz Esencji tzw. Jing – ponieważ odpowiednia ilość i jakość tych substancji w ciele jest fundamentem dobrego zdrowia.

Czytaj więcej

Jesień. Czas zwolnienia w TCM

Zakończył się okres dojrzewania i pełnego rozkwitu, który mogliśmy zaobserwować latem. Wychodząc na spacer, zauważymy, że temperatura powoli spada, coraz częściej pojawiają się deszcze i mgły. Przyglądając się uważniej, zobaczymy, jak rośliny i zwierzęta powoli zaczynają przygotowania do nadchodzącej zimy. Słońce chowa się za horyzontem wcześniej, więc dni stają się coraz krótsze. Szczególnie rano i wieczorem czujemy wilgoć i chłód. Procesy, które obserwujemy w przyrodzie, wpływają na naszą fizjologię. W jaki sposób możemy przygotować się do zimy? Jak możemy zadbać o siebie jesienią, by nie dopadła nas chandra lub przeziębienie?

Czytaj więcej

Zioła i produkty wzmacniające organizm znane od lat w tradycyjnej medycynie chińskiej – kordyceps Część I

Tradycyjna medycyna chińska (TCM) od lat służy naturalnemu wspieraniu zdrowia i cieszy się coraz większą popularnością w świecie zachodnim. Obejmuje różne metody terapeutyczne: od terapii dietą, przez ziołolecznictwo, po zabiegi typu akupunktura, bańki, masaże meridianowe, moksę i inne. Dietetyka i ziołolecznictwo zajmują szczególne i bardzo ważne miejsce w TCM, gdyż to, co dostarczamy każdego dnia do naszego organizmu, w dużym stopniu wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Czytaj więcej

Jak w ujęciu medycyny chińskiej dostroić się do lata, aby zachować równowagę

Każda pora roku w medycynie chińskiej związana jest z jednym z Pięciu Elementów (Ogniem, Ziemią, Metalem, Wodą, Drzewem). 14 maja 2022 r. według kalendarza chińskiego rozpoczęło się lato. Najcieplejszy okres w roku większości z nas kojarzy się z radością, słońcem, wakacjami, rozluźnieniem i dobrym nastrojem. Nic dziwnego, ponieważ ten czas związany jest w medycynie chińskiej z elementem Ognia. Ogień przyciąga, ogrzewa i zbliża ludzi.

Czytaj więcej

Postcovidowa rehabilitacja oddechowo- -krążeniowa w ujęciu medycyny Wschodu

U osób z COVID-19 mogą występować objawy grypopodobne oraz zakażenie dróg oddechowych przejawiające się gorączką (89%), kaszlem (68%), zmęczeniem (38%), wytwarzaniem plwociny (34%) i/lub dusznością (19%). Choroba może przebiegać w różnym stopniu i nasileniu. Może to być infekcja bezobjawowa, łagodna choroba górnych dróg oddechowych, ciężkie wirusowe zapalenie płuc z niewydolnością oddechową i/lub zakończyć się śmiercią. Szacuje się, że 80% przypadków to zachorowania bezobjawowe lub łagodne, 15% – poważne (zakażenia wymagające podania tlenu), a 5% – krytyczne, wymagające wentylacji i aparatury do podtrzymywania życia. Niektórzy chorzy doświadczają łagodnych objawów i z łatwością wracają do zdrowia, natomiast u innych może dojść do niewydolności oddechowej i/lub wystąpienia stanu krytycznego wymagającego przyjęcia do szpitala.

Czytaj więcej

Spokojny sen na niespokojne czasy – ajurwedyjskie sposoby

Codzienna rutyna, która rozpoczyna się już od wstawania w okresie brahmy muhurta, sprzyja stabilności, ugruntowaniu i uspokojeniu układu nerwowego. To ważny element wspierający dobry, odżywczy sen. Odpowiedni rytm dnia i powtarzalne codziennie czynności stwarzają poczucie przewidywalności, która sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu całego organizmu. Czynności, jakie wchodzą w skład codziennej rutyny, mogą różnić się w zależności od indywidualnej konstytucji psychofizycznej, aktualnego stanu zdrowia, wieku czy zamieszkiwanego klimatu.

Czytaj więcej

Jak zmiany pór roku wpływają na nas w ujęciu medycyny chińskiej. Piąta pora roku DOJO – zadbajmy o trawienie!

Pierwsze wzmianki na temat filozofii życia i medycyny chińskiej odnajdujemy już 5000 lat temu w postaci mitów i legend. Natomiast najstarsze spisane kompendium wiedzy dotyczące zagadnień życia i jego cykliczności to Kanon Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza, który powstał między 1000 a 200 r. p.n.e.

Czytaj więcej

Spokojny sen na niespokojne czasy – ajurwedyjskie sposoby Część I

Znaczenie i istota snu często są zauważane dopiero w przypadku pojawienia się trudności z nim związanych. Jednak wpływ procesów zachodzących podczas nocnego odpoczynku na codzienne funkcjonowanie całego organizmu jest potężny i wszechstronny. Zadbanie o warunki sprzyjające wystąpieniu dobrej jakości snu powinno być priorytetem zdrowotnym, zwłaszcza w obecnych niespokojnych, pełnych lęku i niepewności czasach.

Czytaj więcej

Akupunktura w migrenowych bólach głowy

Ból głowy ze względu na dużą częstość występowania jest poważnym problemem zdrowia publicznego. Migrena jest przewlekłą chorobą neurologiczną, która charakteryzuje się nawracającymi bólami głowy i objawami neurologicznymi (Peihong Ma). Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) migrena plasuje się na ósmym miejscu, jeśli chodzi o najbardziej uciążliwe i upośledzające życie codzienne choroby neurologiczne. Z kolei w badaniu Global Disease Burden (GBD) z 2019 r. wykazano, że migrena pozostaje drugą na świecie przyczyną niepełnosprawności, a pierwszą wśród młodych kobiet.

Czytaj więcej