Ciało i umysł jak w zegarku – chińska mądrość w służbie aktywności i zdrowia

Medycyna wschodu

Skąd Płuca wiedzą, która jest godzina? Dlaczego seks da więcej satysfakcji po południu, a czekolada nie przysporzy kłopotów, gdy zjemy ją przed południem? Każdy z nas naturalnie funkcjonuje zgodnie z rytmem dnia i nocy, ale tym samym prawom poddają się wszystkie funkcje naszych organizmów, osiągając pełnię lub spadek energii w 24-godzinnych cyklach.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy warto planować dzień zgodnie z zegarem narządów?
  • Jak efektywnie wspomagać pracę narządów żywieniem?
  • Kiedy warto odpoczywać, pracować lub podejmować decyzje?

Wiedzieli o tym już starożytni Chińczycy, dostosowując się do tzw. zegara aktywności narządów, a zachodnia nauka powoli odkrywa te odwieczne prawdy, zachęcając do dbania o zdrowie zgodnie z naturalnym rytmem. Mądrość tę możemy wykorzystać w celach zawodowych, dbając o urodę i efektywność przyjmowanych specyfików czy planując poczęcie!

POLECAMY

W naturze nie ma żadnego procesu, który miałby początek i koniec. Jedno nie istnieje bez drugiego. Bez wdechu nie mógłby pojawić się wydech, bez liści, które spadły martwe na glebę, niemożliwe byłoby wiosenne odrodzenie. Podlegamy cyklom Układu Słonecznego, wpływowi Księżyca, zmianom układu planet. Kobiecy rytm miesiączkowy czy odnowa skóry regulowane są fazami Księżyca, nasza dobowa aktywność podąża za Słońcem. Nawet śledząc własny oddech, odkryć możemy potężną zależność – średnia liczba oddechów na minutę (18) w ciągu 24 godzin daje 25 920 oddechów, co odpowiada cyklowi Wielkiego Roku Platona – okresowi odnawiania się świata…

Według nauk medycyny chińskiej, każdy organ osiąga w ciągu dnia swoje dwugodzinne maksimum i minimum energetyczne. Dostosowując się do zegara narządów możemy w najprostszy sposób doskonale regulować zdrowie.

Ten rytmiczny system wszechświata znajduje swe odzwierciedlenie także na podstawowych poziomach naszego metabolizmu, cyklu snu i funkcjonowania narządów. Jak to działa? Podczas swojego maksimum dany narząd funkcjonuje najwydajniej, po czym stopniowo, w ciągu dwóch godzin, jego efektywność spada, aż osiąga swoje minimum. Następnie ponownie wzrasta, by osiągnąć maksimum – i tak w kółko. Mądrze jest więc planować swoje aktywności związane z pracą poszczególnych narządów tak, aby wykorzystywać ich efektywność oraz nie osłabiać w okresach niskoenergetycznych.

Kto nakręca zegar?

Paracelsus doszedł do wniosku, że diagnozując chorobę, ale nie biorąc pod uwagę otoczenia, wpływu środowiska i układu gwiazd, nie jest się lekarzem… Dobry akupunkturzysta lub terapeuta medycyny chińskiej, leczący ziołami, uwzględnia porę roku, w której pracuje z pacjentem, a nawet porę dnia. Według niej dobiera akupunkturowe strategie, wykorzystując odpowiednio maksimum energetyczne danego kanału (meridianu), czyli obiegu funkcjonalnego narządu, by zabiegiem uzyskać jak najlepszy efekt. W ramach szkół akupunktury świetnie sprawdza się Stems and Branches (Niebiańskie Pnie i Ziemskie Konary) – system, którym jestem głęboko zafascynowana – uwzględniający właśnie wpływ specyficznego układu sześciu planet względem Ziemi w roku, miesiącu, dniu i godzinie naszych urodzin, odciskający swoistą urodzeniową indywidualną pieczęć. Przez całe życie będzie ona determinować nasz potencjał, tendencje do określonych słabości i nierównowagi organizmu. Sporządzając dość złożoną kartę urodzeniową, bazującą na układzie Nieba w dniu przyjścia na świat, skorelowanym między innymi z przynależnymi im narządami w ciele oraz sezonową energią rządzącą w danym czasie (plus minus jak pory roku), stawia się niezwykle precyzyjną diagnozę co do przyczyny pierwotnej nierównowagi u pacjenta. Dodając do tego aktualne objawy chorobowe, opracować można wyjątkowo skuteczną, indywidualną, niepowtarzalną strategię leczenia – dla tego konkretnego pacjenta, w tym specyficznym czasie, za co tak podziwiam i wielbię medycynę (i naukę) chińską.

Co służy Płucom? Świadome oddychanie, ćwiczenia z udziałem oddechu, a także zioła wspierające odpuszczanie – wspomniana nawłoć, ponadto wyciąg z bluszczyka kurdybanka lub bodziszka cuchnącego.

Korelując strategię leczenia z zegarem narządów oraz edukując pacjenta odnośnie planowania pracy, posiłków, aktywności fizycznej, optymalnych godzin snu, intymnych zbliżeń itp. mamy szansę osiągnąć efekty niedostępne innym systemom (nie licząc spontanicznych, tzw. cudownych uzdrowień, osiągniętych potęgą umysłu i głębokim duchowym praktykom i doświadczeniom).

O której zaczyna się dzień i co wspólnego mają z tym Płuca?

Niektórzy wstają o 5:00 rano, inni o 13:00. Nasz organizm budzi się jednak niezależnie od pory, w której wstaniemy z łóżka. Swą aktywność zaczyna o 3:00 nad ranem – wtedy „budzą się” Płuca. Od pierwszego samodzielnego wdechu zaczynamy życie po rozłączeniu z organizmem matki, tworząc połączenie z otoczeniem. We wczesnej fazie embrionalnej narząd ten wytwarza się z zalążków części jelita. Kieruje się następnie ku górze, tworząc kształt podobny do odwróconego drzewa – z koroną skierowaną w dół, a pniem w górę. W medycynie chińskiej Płuca i Jelita tworzą parę, pozostając w związku przy diagno...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI