Dołącz do czytelników
Brak wyników

Fitoterapia , Otwarty dostęp

10 kwietnia 2020

NR 18 (Kwiecień 2020)

Fitoterapia w alergiach

0 1278

Praktycznie każdy z nas doświadczył w okresie wiosenno-letnim typowych objawów alergii – duszący kaszel, wodnisty katar, łzawienie oczu. Z pozoru błaha przypadłość czasem może nam bardzo uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie lub nawet przekształcić się z biegiem czasu w astmę. Oprócz leków antyhistaminowych dostępnych w aptekach, wiele do zaoferowania mają zioła stosowane w fitoterapii przeciwalergicznej.

Statystyki dotyczące alergików nie są optymistyczne. Osób borykających się z różnymi rodzajami alergii z roku na rok będzie przybywać. Mówi się, że średnio co około 20 lat liczba alergików ulega podwojeniu. Ma to niestety duży związek z globalnym ociepleniem klimatu oraz pogorszeniem się jakości powietrza. W Polsce ok. 40% populacji potwierdza, że cierpi na alergię bądź miała styczność z jej objawami. Natomiast jeśli chodzi o postacie wziewne, np. alergiczny nieżyt nosa, to występują one u ok. 30% mieszkańców dotkniętych uczuleniem dowolnego rodzaju. To dosyć duży odsetek, szczególnie jeśli uwzględnimy fakt, że na to schorzenie cierpi co czwarta osoba w krajach rozwiniętych. Analizując tego typu statystyki można też bardzo szybko zauważyć, że problem jest o wiele bardziej powszechny wśród mieszkańców miast niż wsi. Także dzieci są bardziej narażone na alergię w porównaniu z dorosłymi, aż 50% z nich odczuwa bądź odczuwało w przeszłości objawy uczulenia.

POLECAMY

R e k l a m a

Mechanizm powstawania alergii

W momencie gdy organizm ma kontakt z dowolnym patogenem, np. wirusem lub bakterią, uaktywnia się nasz układ immunologiczny. Gdy mamy do czynienia z alergią, pojawia się zjawisko nadreaktywności układu. To, co normalnie nie powinno być dla człowieka alergenem, identyfikowane jest jako ,,obce”. W przypadku alergii wziewnych, dostarczamy alergenów poprzez nasz układ oddechowy. Mogą to być pyłki roślin, zarodniki grzybów, roztocza kurzu, sierść zwierząt domowych, a także pyły przemysłowe itp. Jak widać, przyczyn jest mnóstwo. Z kolei objawy mogą być bardzo często mylone z infekcją górnych dróg oddechowych, co może powodować opóźnienie postawienia poprawnej diagnozy.
Jakie symptomy mogą wzbudzić nasz niepokój? Uciążliwy katar, męczący kaszel, nawracające zapalenie spojówek czy podrażnione gardło. Objawy mogą być okresowe – jeśli uczulają nas np. pyłki brzozy lub stałe o różnym nasileniu – gdy np. jesteśmy uwrażliwieni na roztocza kurzu domowego. Dlatego, gdy podejrzewamy u siebie kolejne przeziębienie, warto wykonać testy alergiczne oraz zbadać poziom przeciwciał klasy IgE w surowicy krwi. Te działania bardzo ułatwią lekarzowi dalszą diagnostykę i leczenie.
W obecnych czasach najgorszym wrogiem alergików, a także przyczyną nowych zachorowań jest smog. Dlaczego jest dla nas tak groźny w kontekście alergii? Przede wszystkim liczba alergików ciągle rośnie, ponieważ uczulają nas aktualnie najintensywniej alergeny chemiczne, np. konserwanty w przetworzonej żywności, pyły przemysłowe lub spaliny. Trudno je wyeliminować, a ponadto wdychamy to wszystko wraz ze smogiem z powietrza, z którym mamy styczność na co dzień. Chemiczne alergeny są bardziej odporne na odczulania niż naturalne, nad którymi jesteśmy w stanie zapanować w obecnych czasach. Smog nasila także reakcję obronną organizmu na alergeny naturalne, ponieważ ma zdolność łączenia się z nimi. Taka ,,mieszanka” może być bardzo niebezpieczna, szczególnie dla dzieci, osób w podeszłym wieku lub astmatyków.

Leczenie w przypadku alergii

W walce z alergią mamy do dyspozycji cały arsenał leków dostępnych w aptece. Najpopularniejsze z nich to substancje przeciwhistaminowe, np. lewocetyryzyna, bilastyna lub feksofenadyna. Ich mechanizm działania polega na blokowaniu receptora histaminowego. Powoduje to spadek stężenia poziomu histaminy oraz wielu przeciwciał w organizmie, a w konsekwencji zmniejszenie objawów reakcji alergicznej u pacjenta. Leki tego rodzaju są stosowane z powodzeniem u dorosłych, jak i u dzieci w różnej postaci. Pomimo tego, że używamy obecnie w większości leków przeciwhistaminowych 
II generacji, które mają wyższy profil bezpieczeństwa, ponieważ w minimalnym stopniu przekraczają granicę krew-mózg, to niestety nadal bardzo często alergicy odczuwają na własnej skórze działania niepożądane. Najpowszechniejsze to senność i znużenie, co może być bardzo niebezpieczne, gdy często prowadzimy samochód, a jesteśmy zmuszeni stosować leki przeciw alergii. Trzeba zachować ostrożność oraz być pod stałą kontrolą lekarza, gdy jednocześnie cierpimy na schorzenia tarczycy, cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze. W preparatach złożonych, oprócz substancji przeciwhistaminowych, znajduje się pseudoefedryna, która również nie jest obojętna dla naszego organizmu. Wpływa na podwyższenie ciśnienia tętniczego oraz na poziom glikemii. Kolejnym minusem jest to, że leki przeciwalergiczne nie są także dostatecznie zbadane pod kątem bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży oraz w trakcie laktacji.

Polecane preparaty naturalne

Ciekawą alternatywą w walce z alergią mogą być preparaty naturalne, występujące pod różnymi postaciami. Dzięki takiej terapii omijamy ryzyko wystąpienia opisanych wcześniej działań niepożądanych. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że jakiś gatunek rośliny nas uczuli, szczególnie jeśli jesteśmy alergikami; należy także ostrożnie łączyć terapię ziołową z innymi lekami syntetycznymi, niekoniecznie antyalergicznymi. Kluczowe jest tutaj świadome podejście do tematu oraz konsultacja lekarska bądź farmaceutyczna w kontekście alergii na niektóre gatunki ziół lub interakcji z nimi. Bardzo wiele roślin wykazuje działanie przeciwalergiczne. Sukcesem w tego rodzaju terapii na pewno będzie systematyczność oraz znalezienie odpowiedniego dla siebie gatunku, zarówno pod względem działania, jak i walorów smakowych. Jakie gatunki mamy do dyspozycji? Do najbardziej znanych należy: pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens), tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis), pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) oraz wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis L.).

Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens)
To gatunek znany już od bardzo dawna w medycynie Dalekiego Wschodu. Charakteryzuje się dużą zawartością kwasów omega-3, dlatego dostępne preparaty występują głównie w postaci olejowej. Badania nad pachnotką koncentrują się nad jej właściwościami przeciwalergicznymi, wiele z nich wykazywało u zwierząt złagodzenie objawów alergicznego nieżytu nosa, astmy lub podrażnienia skóry wywołanego alergią. Istotnym składnikiem pachnotki o działaniu antyalergicznym jest kwas rozmarynowy. Obniża on znacznie stężenie przeciwciał klasy IgE oraz histaminy. Ze względu na dużą zawartość zdrowych kwasów tłuszczowych, pachnotka ma dodatkowo dobroczynny wpły...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy