Fitoterapia w alergiach

Fitoterapia Otwarty dostęp

Praktycznie każdy z nas doświadczył w okresie wiosenno-letnim typowych objawów alergii – duszący kaszel, wodnisty katar, łzawienie oczu. Z pozoru błaha przypadłość czasem może nam bardzo uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie lub nawet przekształcić się z biegiem czasu w astmę. Oprócz leków antyhistaminowych dostępnych w aptekach, wiele do zaoferowania mają zioła stosowane w fitoterapii przeciwalergicznej.

Statystyki dotyczące alergików nie są optymistyczne. Osób borykających się z różnymi rodzajami alergii z roku na rok będzie przybywać. Mówi się, że średnio co około 20 lat liczba alergików ulega podwojeniu. Ma to niestety duży związek z globalnym ociepleniem klimatu oraz pogorszeniem się jakości powietrza. W Polsce ok. 40% populacji potwierdza, że cierpi na alergię bądź miała styczność z jej objawami. Natomiast jeśli chodzi o postacie wziewne, np. alergiczny nieżyt nosa, to występują one u ok. 30% mieszkańców dotkniętych uczuleniem dowolnego rodzaju. To dosyć duży odsetek, szczególnie jeśli uwzględnimy fakt, że na to schorzenie cierpi co czwarta osoba w krajach rozwiniętych. Analizując tego typu statystyki można też bardzo szybko zauważyć, że problem jest o wiele bardziej powszechny wśród mieszkańców miast niż wsi. Także dzieci są bardziej narażone na alergię w porównaniu z dorosłymi, aż 50% z nich odczuwa bądź odczuwało w przeszłości objawy uczulenia.

POLECAMY

R e k l a m a

Mechanizm powstawania alergii

W momencie gdy organizm ma kontakt z dowolnym patogenem, np. wirusem lub bakterią, uaktywnia się nasz układ immunologiczny. Gdy mamy do czynienia z alergią, pojawia się zjawisko nadreaktywności układu. To, co normalnie nie...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI