Autor: Artur Rakowski

Na co dzień pracuje w jednej z lubuskich aptek. Od lat współpracuje z czołowymi czasopismami branżowymi dla lekarzy i farmaceutów. Interesuje się fitoterapią i historią XX wieku.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Olejki eteryczne jako repelenty przeciwko kleszczom

Wkraczamy właśnie w ciepłe, wiosenno-letnie miesiące. Większość z nas planuje albo już spędza urlop czy długi weekend na łonie natury. Poza czerpaniem radości i korzyści zdrowotnych z takiej formy spędzania wolnego czasu, wielu z nas będzie się musiało zmierzyć z… insektami. Potrafią one dosyć mocno uprzykrzyć życie, a ukąszenia niektórych z nich mogą być powodem wielu nieprzyjemnych problemów zdrowotnych. W tym artykule postaram się przybliżyć temat bezpieczeństwa syntetycznych repelentów i jednocześnie wskazać naturalne sposoby odstraszania owadów.

Czytaj więcej

Działanie propolisu na serce i naczynia krwionośne w świetle badań farmakologicznych

Współczesne społeczeństwa są coraz bardziej świadome w temacie chorób cywilizacyjnych i zdają sobie sprawę, że są one jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego lecznictwa. Wiele osób po pierwszej diagnozie stara się szukać naturalnych surowców, które wykazują korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Jednym z nich jest propolis.

Czytaj więcej

Pleśnie i ich niekorzystny wpływ na zdrowie – jak dbać o jakość powietrza

Infekcje wywoływane przez metabolity grzybów pleśniowych są bardzo istotne klinicznie. Niestety, nie wiadomo, z jakich powodów ten czynnik chorobotwórczy bardzo rzadko jest brany pod uwagę podczas diagnostyki infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Choć objawy łagodnego narażenia na pleśnie wewnątrz budynków nie są specyficzne, to jednak w przewlekłej formie powinny wzbudzić czujność lekarzy, farmaceutów i naturoterapeutów pracujących z pacjentem.

Czytaj więcej

Lecznicze działanie owoców mangostanu właściwego (Garcinia mangostana L.)

Owoce mangostanu właściwego charakteryzują się bogatą zawartością składników odżywczych, witamin oraz flawonoidów. Skład fitoterapeutyczny tego surowca warunkuje jego szerokie właściwości prozdrowotne. W artykule opisano morfologię, fitochemię oraz właściwości lecznicze mangostanu.

Czytaj więcej

Fitoterapia i apiterapia w chorobach wątroby i woreczka żółciowego

Choroby wątroby i woreczka żółciowego są schorzeniami, które dotykają sporego odsetka naszego społeczeństwa. Niestety, o istnieniu tych dwóch narządów przypominamy sobie zazwyczaj w okresach okołoświątecznych oraz po suto zakrapianych imprezach. Tymczasem ziołolecznictwo i apiterapia mają wiele do zaproponowania, jeśli chodzi o leczenie chorób wątroby i woreczka żółciowego.

Czytaj więcej

Fitoterapia egzemy

Niektóre choroby dermatologiczne uchodzą za schorzenia trudne do leczenia. Choć w aptekach i drogeriach można znaleźć szeroki asortyment leków i dermokosmetyków, to efekty leczenia często są niezadowalające. W takich przypadkach warto sprawdzić, co ma do zaproponowania fitoterapia.

Czytaj więcej

Ziołowe afrodyzjaki a libido

Seksualność i zdrowie intymne są pomostem między ciałem a umysłem. Nic więc dziwnego, że dysfunkcje seksualne są często pierwszym zwiastunem zaburzeń zdrowia fizycznego i psychicznego. Zazwyczaj przyczyny somatyczne idą w parze z czynnikami psychicznymi. Na szczęście zarówno ciało, ducha, jak i zaburzenia seksualne można leczyć za pomocą surowców ziołowych, a ściślej mówiąc naturalnych afrodyzjaków.

Czytaj więcej

Fitochemia i właściwości aronii czarnoowocowej

Każdy z nas pewnie przynajmniej raz w życiu próbował owoców lub przetworów z aronii. Jej cierpki smak pozostaje na długo w naszej pamięci. Lektura poniższego artykułu utwierdzi w przekonaniu smakoszów aronii, że warto się nią zajadać, a nieprzekonanych do jej smaku, zachęci do zmiany nawyków żywieniowych. Warto bowiem poznać jej cenne bogactwo odżywcze oraz prozdrowotne, szczególnie że aronia bardzo upodobała sobie gleby w naszym kraju i doskonale odnajduje się w naszych warunkach klimatycznych.

Czytaj więcej

Wspomaganie regeneracji skóry, włosów i paznokci za pomocą doustnych wyciągów roślinnych

Kondycja naszej skóry, paznokci oraz włosów to w dużym stopniu odzwierciedlenie tego, co dzieje się wewnątrz organizmu. Na ich stan ma wpływ ogromna liczba czynników zewnętrznych. Oczywiste jest, że najważniejszy jest higieniczny tryb życia oraz pełnowartościowa dieta. Warto jednak również wiedzieć, jakie wyciągi roślinne pomogą nam zachować zdrowy wygląd i świetne samopoczucie.

Czytaj więcej

Naturalne sposoby odstraszania insektów Część II – wszy, pchły, pluskwy

Wszystkie owady, które są wymieniane w tym artykule, są na swój sposób mniej lub bardziej dokuczliwe. To, czego boimy się najbardziej to silne objawy, które manifestują odczyny alergiczne, szczególnie u małych dzieci. Wierzchołkiem góry lodowej jest tutaj wstrząs anafilaktyczny, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia człowieka. Oczywiście jest to w miarę rzadkie zjawisko i dużo częstsze są mniej poważne objawy. Niemniej jednak należy wiedzieć, jak rozpoznać i jak reagować na konkretne 
objawy alergii. 

Czytaj więcej

Naturalne sposoby odstraszania insektów Część I – kleszcze, meszki i komary

Ze względu na trwającą na świecie epidemię koronawirusa większość osób spędza urlopy oraz wolne weekendy w naszym rodzimym kraju. Co za tym idzie, każdy z nas będzie się musiał zmierzyć z największą zmorą lata w Polsce, czyli insektami. Ich obecność może nam bardzo uprzykrzyć życie, nierzadko również ukąszenia powodują różne problemy zdrowotne. Dlatego w tym artykule postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze naturalne sposoby ich odstraszania.

Czytaj więcej

Interakcje leków ziołowych z lekami i żywnością

Substancje lecznicze towarzyszą człowiekowi od wieków. Bez względu na ich pochodzenie, które może być syntetyczne lub naturalne, warto zaznajomić się z podstawowymi informacjami na ich temat. Nie tylko samo nieumiejętne stosowanie medykamentu może nam zaszkodzić. Nierzadko zdarzają się także interakcje z lekami oraz pożywieniem.

Czytaj więcej