Glistnik jaskółcze ziele w leczeniu kurzajek

Fitoterapia Otwarty dostęp

Glistnik jaskółcze ziele (niem. Schöllkraut, ang. Greater Celandine) – ta wdzięczna roślina o żółtych kwiatach stosowana była w lecznictwie już w starożytności. Uznawano ją wtedy za roślinę magiczną, a wielu alchemików było przekonanych, że jest darem niebios (coeli donum). Dziś jest cenioną rośliną leczniczą, choć jej znaczenie spada – zupełnie niesłusznie!

Pierwsze wzmianki o glistniku (Chelidonium majus) pojawiły się w egipskich papirusach. Przez wieki roślina ta znajdowała poczesne miejsce w medycynie, o czym świadczy fakt, że była stosowana przez tak znakomitych lekarzy jak Dioskurides, św. Hildegarda z Bingen czy Paracelsus1. Glistnik jest rośliną należącą do rodziny makowatych (Papaveraceae) o grubym kłączu, z mocno wzniesionymi łodygami, które zakończone są baldaszkowatymi kwiatostanami złożonymi z promieniście ułożonych, czteropłatkowych, żółtych płatków. Naturalnie występuje w Europie, Azji oraz Ameryce Południowej w lasach, zaroślach, nad brzegami zbiorników wodnych oraz… w ogrodach. W Polsce jest pospolitym chwastem, porastającym niziny i niższe partie gór.

POLECAMY

Szerokie spektrum działania

Szerokie spektrum działania glistnika wynika z bogactwa związków fitochemicznych obecnych w tym surowcu2. Najważniejszymi z nich są alkaloidy izochinolinowe, z których – jak do tej pory – oznaczono i opisano ponad 30 związków. Wśród nich dominują chelidonina, sangwinaryna, stylopina i berberyna. Stężenie wspomnianych substancji uzależnione jes...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI