Kontrowersyjne suplementy z gruczołów – NDT i ekstrakt z nadnerczy

Kontrowersje w naturoterapii Otwarty dostęp

W poszukiwaniu metody na poprawę naszego zdrowia oddajemy się w bardzo dalekie podróże, potrafimy przejść przez syberyjskie wertepy, aby wspomagać pracę naszego układu nerwowego różeńcem, schisandrą czy żeń-szeniem syberyjskim. Oddajemy się terapiom z Dalekiego Wschodu, gdzie zastosowanie małych igiełek może stać się remedium na nasze problemy. Szukamy rozwiązania, które poprawi nasze zdrowie nawet o 1%, szczególnie jeżeli medycyna akademicka nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a wielu specjalistów rozkłada ręce. 

Wtedy bierzemy sprawy w nasze ręce, odpalamy wyszukiwarki internetowe i sprawdzamy pod każdym internetowym kamieniem, czy jest jeszcze jakaś szansa. W przypadku takich zaburzeń, jak niedoczynność tarczycy czy zaburzenia pracy układu nerwowego z naciskiem na pracę nadnerczy, bardzo często pojawia się pytanie o naturalne ekstrakty z gruczołów – świńskiej tarczycy czy ekstrakt z kory nadnerczy bydlęcej. Jedna z popularnych teorii Wschodu mówi o tym, że jeżeli chcemy naprawić to, co w naszym ciele nie funkcjonuje, to powinniśmy kłaść na talerze te części ciała, które pragniemy naprawić – z tego powodu podroby, takie jak serce, wątróbka czy nerki, w dietetyce funkcjonalnej są bardzo pożądane. Nurt ten jest wykorzystywany zarówno przez specjalistów medycyny funkcjonalnej, jak i wielu producentów suplementów, którzy w swojej bogatej ofercie proponują tkanki tarczycy, nerek, trzustki, czy wspomniane wcześniej ekstrakty ze świńskiej tarczycy, czy kory nadnerczy – zatem pojawia się pytanie, czy takie produkty mają sens, czy to wężowy olej, który napycha kieszenie producentów? 

POLECAMY

Ekstrakt z kory nadnerczy


Wiek XXI nie jest łaskawy dla naszego układu nerwowego, mieszanka pośpiechu, stresu zawodowego, stresu rodzinnego oraz złej diety i braku ruchu to często droga do zatracenia – kiedy zaczynamy każdego poranka po wstaniu, wchodzimy w tryb zombie, kawę zalewamy trzema red bullami, a w nocy nadrabiamy zaległości serialowe i filmowe, bo przecież nie może nas nic ominąć. Wtedy doprowadzamy nasz układ nerwowy do upadku, a to czy się z niego podniesiemy, zależy od tego, jak zadbamy o nasze nadnercza. W idealnym świecie odcięlibyśmy się od stresorów i idąc w myśl starego porzeka...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI