Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kontrowersje w naturoterapii

18 grudnia 2017

DODATEK NR (Wrzesień 2017)

Ayahuasca – lekarstwo czy narkotyk

0 929

Nazywana jest pnączem umarłych lub lianą dusz. Ayahuasca, o której mowa, to halucynogenny wywar roślinny stosowany i produkowany przez szamanów w Peru, Kolumbii i Ekwadorze

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak Ayahuasca wpływa na aktywność mózgu?
  • Czy każdy może wziąć udział w ceremonii ?
  • Dlaczego ważna jest intencja terapii?

W podstawowej wersji składa się z dwóch roślin: Banisteriopsis caapi oraz Psychotria virdis, zawierającej dimetyotryptaminę (DMT), najsilniejszą substancję psychodeliczną na świecie (nawet 100-krotnie mocniejszą od LSD).Choć DMT jest najsilniejszą znaną substancją psychodeliczną, istnieje w organizmach zwierząt, niektórych roślinach i ludzkim ciele, gdzie wytwarzany jest przez gruczoł położony w centralnej części mózgu (szyszynka), odpowiedzialny jednocześnie za wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu.

Działanie ayahuaski

Farmakolog dr Jordi Riba wraz ze swoim zespołem zbadał aktywność mózgową podczas działania Ayahuasci i odkrył ciekawe zależności: Ayahuasca sprawia, że hiperaktywna staje się najbardziej rozwinięta kora nowa (neocortex), część mózgu, która odpowiada za to, że jesteśmy ludźmi. Ta część mózgu sprawia, że spostrzegamy, kwestionujemy i podejmujemy decyzje. Ayahuasca również stymuluje/aktywuje ciało migdałowate, które jest jakby przechowalnią wczesnych emocjonalnych wspomnień, szczególnie najbardziej traumatycznych i znaczących w naszym życiu. Aktywuje również wyspę (insula), która jest utożsamiana z naszymi funkcjami kognitywnymi, emocjami, świadomością, mostem pomiędzy impulsami emocjonalnymi i możliwościami decyzyjnymi. Co najciekawsze, Ayahuasca hiperaktywuje część mózgu odpowiedzialną za przechowywanie całej naszej emocjonalnej pamięci i sprawia, że uwolnione zostają nawet dawno zatarte, ale znaczące wspomnienia. Ta hiperaktywacja pozwala na ponowne zrewidowanie dawnych ścieżek neuronalnych zapisów i tworzy nowe połączenia neuronowe, a co za tym idzie, nowe ścieżki neurochemiczne. Często wiąże się to z przedefiniowaniem starych lęków, pojawianiem się nowych perspektyw i możliwości wyeliminowania problemu, który wcześniej wydawał się bardzo trudny do rozwiązania. Oznacza to, że Ayahuasca dosłownie tworzy nowe połączenia neuronowe w mózgu1.

Antropolog Gerardo Reichel-Dolmatoff, który mieszkał wśród rdzennych mieszkańców m.in. Peru i Boliwii, spisał kilka opowieści dotyczących powstania Ayahuasci. Według mitologii pochodzącej od Desanów, kobieta oraz mężczyzna przybyli wężowym czółnem z Drogi Mlecznej, przywożąc ze sobą trzy rośliny: maniok, kokę i caapi, będące darem od Słońca i mające dostarczyć ludziom zasad na temat tego, jak żyć i rozmawiać. Miały być łączem pomiędzy ludzkością a słonecznymi energiami twórczymi2.

Udział w ceremonii

Żeby wziąć udział w ceremonii Ayahuasca, wcale nie trzeba lecieć do odległego Peru. Rytuały prowadzone są także w Polsce i Czechach (informacje o dokładnym miejscu są ściśle strzeżoną tajemnicą, bo składniki Ayahuasci są wpisane na listę substancji nielegalnych) oraz w Holandii. Pobyt obejmuje zazwyczaj cztery dni, w tym dwie ceremonie, a koszt waha się pomiędzy 1000 a 2000 zł. Niektórzy korzystają z niej tylko raz w życiu, inni przyjeżdżają co parę miesięcy lub raz na kilka lat. Ayahuasca nie uzależnia, a sama pomaga wyjść z innych uzależnień (papierosy, alkohol, narkotyki). Wewnętrzna podróż po wypiciu tego napoju trwa od trzech do pięciu godzin.

Wybierając się na terapię, powinno się mieć 100-procentowe zaufanie do szamana, gdyż w czasie rytuału jest się od niego całkowicie zależnym.

W ostatnich latach liczba organizowanych ceremonii diametralnie wzrosła. Wybierając się na terapię, powinno się mieć 100-procentowe zaufanie do szamana, gdyż w czasie rytuału jest się od niego całkowicie zależnym. Szaman powinien mieć nie tylko ogromną wiedzę, ale również lata doświadczeń, musi umieć poradzić sobie z każdą sytuacją, a podczas ceremonii może wydarzyć się wszystko.

Każdy, kto planuje udział w ceremonii, musi przygotować się do niej na poziomie zarówno fizycznym, jak i duchowym. Na kilka tygodni przed terapią obowiązkowe jest przestrzeganie specjalnej diety: m.in. rezygnacja z alkoholu, mięsa oraz nabiału, substancji psychoaktywnych czy suplementów zawierających inhibitory MAO. Przez kilka dni przed ceremonią należy przyjmować jedynie dania lekkostrawne, ograniczyć strączki, cukier, kakao i kawę. Ważne jest również zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej.

Jak podaje dr Jarosław Szponar (kierownik Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i konsultant wojewódzki w dziedzinie toksykologii klinicznej dla województwa lubelskiego): Na poziomie fizjologicznym Ayahuasca powoduje wzrost ciśnienia krwi, zwiększa stężenie niektórych zawartych w niej hormonów, jak kortyzolu czy prolaktyny, powoduje m.in. przyspieszanie akcji serca, zaburzenia rytmu serca, zwiększanie wykorzystania tlenu i energii przez mięśnie, także mięsień sercowy. Stąd mogą wystąpić udary, zawały, zwłaszcza u osób z chorobami układu krążenia, ale także młodych3.

Jednak nie każdy może pozwolić sobie na udział w ceremonii. Przeciwwskazaniami są m.in.: ciąża, miażdżyca, udar lub uszkodzenie mózgu, anemia, choroby układu krążenia czy choroby serca

Przebieg ceremonii

Tradycyjna ceremonia szamańska odbywa się zazwyczaj po zmroku. W ciemnościach lub przy niewielkim świetle świec, przy zamkniętych oczach, wizje przychodzą łatwiej, podobnie jak sny. Intensywne bodźce wzrokowe pochodzące z zewnątrz mogłyby przeszkodzić w skupieniu się. W rytuale

bierze udział mała grupa osób, szaman oraz przeważnie kilku opiekunów. Aby oczyścić pomieszczenie i chronić ludzi przed złymi duchami, szamani okadzają przestrzeń oraz uczestników. Zazwyczaj wykorzystują do tego szałwię białą. Ceremonia rozpoczyna się od wspólnej, trwającej w całkowitej ciszy medytacji. Po kilkunastu minutach rozbrzmiewają instrumenty, także etniczne, m.in. gongi, misy tybetańskie, kryształy, dzwonki wietrzne, monochord, didgeridoo, charango, bębny, grzechotki, cha capy czy gitary i słychać już pieśni icaro, przeważnie śpiewane przez szamana, który w ten sposób kieruje uczestnikami, chociaż akompaniować może każdy, jeśli ty...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy