Dział: Kontrowersje w naturoterapii

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Hepatotoksyczność ziołowych suplementów diety – ukryta epidemia?

Terapie związane z medycyną alternatywną i komplementarną, w których istotną rolę odgrywa stosowanie preparatów ziołowych, stają się coraz bardziej popularne wśród pacjentów, lekarzy i dietetyków w krajach zachodnich. Preparaty ziołowe są w większości klasyfikowane jako suplementy diety, których rynek jest nadal niedostatecznie kontrolowany. W przeciwieństwie do leków suplementy diety nie muszą posiadać udokumentowanej w badaniach klinicznych skuteczności, bezpieczeństwa ich stosowania oraz potencjalnych skutków ubocznych.

Czytaj więcej

Metoda Wima Hofa – wpływ na organizm człowieka

Wim Hof to 60-letni Holender znany z zamiłowania do zimna. Wim jest wyjątkową i charyzmatyczną osobą, dla większości osób niemających kontaktu z zimnem może wydawać się nieco ekscentryczny. Na swoim koncie ma wiele rekordów Guinnessa. Kilkakrotnie wspinał się w samych szortach na Kilimandżaro i niewiele zabrakło, a w ten sam sposób zdobyłby najwyższą górę świata Mount Everest.

Czytaj więcej

Kontrowersyjne suplementy z gruczołów – NDT i ekstrakt z nadnerczy

W poszukiwaniu metody na poprawę naszego zdrowia oddajemy się w bardzo dalekie podróże, potrafimy przejść przez syberyjskie wertepy, aby wspomagać pracę naszego układu nerwowego różeńcem, schisandrą czy żeń-szeniem syberyjskim. Oddajemy się terapiom z Dalekiego Wschodu, gdzie zastosowanie małych igiełek może stać się remedium na nasze problemy. Szukamy rozwiązania, które poprawi nasze zdrowie nawet o 1%, szczególnie jeżeli medycyna akademicka nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a wielu specjalistów rozkłada ręce. 

Czytaj więcej

DMSO – naturalny środek przeciwbólowy i immunomodulujący

W poszukiwaniu remedium na wiele przewlekłych problemów zdrowotnych, z którymi boryka się obecnie medycyna akademicka, pacjenci bardzo często kierują się w stronę niekonwencjonalnych środków medycyny alternatywnej. Jednym z przykładów środków leczniczych jest DMSO.

Czytaj więcej

Transplantacja mikroflory jelitowej nadzieją współczesnej medycyny

Jelita człowieka są środowiskiem bytowania ogromnej liczby różnorodnych mikroorganizmów, w tym bakterii, wirusów czy grzybów, określanych mianem mikrobioty jelitowej. Mikrobiota jelitowa zdominowana jest przez bakterie reprezentowane przez ponad 500 różnych gatunków, których liczba jest ponad 10-krotnie wyższa aniżeli całkowita liczba komórek tworzących przewód pokarmowy człowieka. Ten złożony ekosystem jelitowy podlega nieustannym zmianom, wpływając nawet na organy i narządy pozornie niezwiązane z przewodem pokarmowym. 

Czytaj więcej

Mumio na mocne kości i stawy

Mumio (mumijo, mumiyo, shilajit) jest mineralną smołą, która wydostaje się ze skał na znacznych wysokościach w Himalajach i Górach Tybetu (wygląda jak czarna, smolista maź). Jest to pospolita substancja używana w starożytnej praktyce medycyny ajurwedyjskiej, praktykowana od 5 tysięcy lat w celu zapobiegania chorobom i leczenia, pochodząca z Indii i nadal wykorzystywana w wielu krajach azjatyckich.

Czytaj więcej

Kannabinoidy w leczeniu padaczki

Konopie – chyba najbardziej kontrowersyjna roślina świata – z jednej strony są marginalizowane ze względu na kojarzenie ich z narkotykami, z drugiej – budzą ogromne nadzieje u pacjentów, ponieważ uważane są za lek na dotychczas nieuleczalne choroby. Jaka jest prawda? Jak zwykle, prawda leży pośrodku…

Czytaj więcej

Antybakteryjne działanie srebra koloidalnego

Srebro koloidalne jest ciekawą substancją polecaną przez wiele osób na bardzo różne dolegliwości. Czy jednak jest ono dobrze przebadane, skuteczne i bezpieczne? Jak odróżnić prawdziwe srebro koloidalne od produktów tylko imitujących srebro? Jakie korzyści zdrowotne może przynieść jego stosowanie? Czy ma działanie przeciwwirusowe i czy pomaga w przeziębieniu i leczeniu nowotworów?

Czytaj więcej

Komplementarne leczenie fibromialgii

Nazwa „fibromialgia” pochodzi od łacińskiego słowa fibra (włókno) i greckich słów myo (mięsień) i algos (ból), stąd termin ten dosłownie oznacza „ból mięśni i włóknistych tkanek łącznych”. Fibromialgia związana jest więc z uogólnioną dolegliwością bólową mięśni, więzadeł i powięzi. Ze względu na brak specyficznych parametrów jest stosunkowo rzadko rozpoznawalnym w Polsce problemem zdrowotnym. Jak więc ją leczyć?

Czytaj więcej

Moc obrazów

W dzisiejszych czasach jesteśmy w ciągłym poszukiwaniu coraz lepszych i bardziej słusznych dróg, prowadzących do zdrowia, a przede wszystkim szczęścia. Pomimo innowacji medycznych w zakresie farmakologii czy technologii dążymy do bycia fit – uprawiamy sport, łykamy witaminy, rezygnujemy z używek, odżywiamy się zdrowo, nie jemy glutenu, pszenicy czy mięsa. To jednak nie wszystko…

Czytaj więcej

Moc światła i kolorów

Znaczenie światła, słońca i otaczających barw jest nie do przecenienia. Nawet jeśli nie przywiązujemy do nich wagi i nie uzmysławiamy sobie ich działania, ich wpływ na nasz organizm i samopoczucie i tak jest ogromny

Czytaj więcej

Wlewy dożylne

Terapia witaminowa metodą wlewu dożylnego jest ostatnio bardzo modna. Nie jest to wymysł ostatnich lat, lecz do tej pory były to drogie terapie przeznaczone dla wąskiego grona celebrytów i zawodowych sportowców. Obecnie metody iniekcji dożylnych są dostępne dla wielu pacjentów z objawami i chorobami o szerokiej etiologii.

Czytaj więcej