Dołącz do czytelników
Brak wyników

Naturalna pielęgnacja

28 maja 2018

DODATEK NR (Maj 2018)

Kosmetyki z witaminami A i E – dla młodej skóry

0 970

Mimo upływu lat chcemy zachowywać młodość i witalność. Czy da się oszukać nieuchronne tykanie zegara biologicznego i cofnąć czas, który odbił piętno na naszych twarzach  w postaci zmarszczek i przebarwień? Niestety, szkód popełnionych wraz z upływem czasu nie da się odwrócić – skóra osób dorosłych ma mniejsze zdolności regeneracyjne niż skóra osób młodych. Nie da się też całkowicie odwrócić niektórych powstałych zmian. Dlatego należy pamiętać o prewencji i dzięki świadomej pielęgnacji opóźnić procesy starzenia się skóry.

Teoria wolnorodnikowa 

Jedną z teorii dotyczących jej starzenia się jest teoria wolnorodnikowa, która zakłada, że starzenie organizmu to konsekwentny ciąg rozpoczynający się już w komórkach. Wolne rodniki reagują z niektórymi strukturami komórek, takimi jak lipidy ich błon czy DNA, tym samym niszcząc te struktury poprzez wywoływanie mutacji oraz upośledzając ich funkcje. Wolne rodniki powstają jako skutek uboczny wielu procesów metabolicznych, np. oddychania, i organizm jest w stanie częściowo bronić się przed nimi dzięki obecności endogennych antyoksydantów, takich jak koenzym Q10. Jednak poprzez stresujący tryb życia, nieprawidłową dietę bogatą w przetworzone substancje, nałogi (dym papierosowy, spożywanie alkoholu itp.) czy smog jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na atak wolnych rodników, zarówno tych pochodzących z zewnątrz, jak i wewnątrz naszego organizmu. Jak więc ustrzec się przed nimi?

POLECAMY

Na ratunek – antyoksydanty 

W pierwszej kolejności należy maksymalnie wyeliminować czynniki rodnikotwórcze – zadbać o prawidłową dietę i poziom aktywności fizycznej, pozbyć się nałogów, a nawet zmienić tryb życia na mniej stresogenny. 
Te czynności pomogą w znacznym stopniu uchronić skórę przed wpływem wolnych rodników, jednak by zadbać o nią jeszcze skuteczniej, warto pamiętać o antyoksydantach. Antyoksydanty (przeciwutleniacze) to substancje mające minimalizować efekty destrukcyjnego działania wolnych rodników – zamiast wiązać się ze strukturami komórkowymi i tym samym wyrządzając w nich szkody, wolne rodniki łączą się z antyoksydantami. Nowo powstały kompleks rodnik-przeciwutleniacz nie wykazuje już właściwości reaktywnych i zostaje bezpiecznie usunięty z organizmu.
Chociaż aktualnie na rynku istnieje całkiem szeroki wybór preparatów o działaniu antyoksydacyjnym, to warto mieć na uwadze, że największe bogactwo antyoksydantów pochodzi z natury – dlatego przyjrzymy się bliżej bardzo dobrze znanym substancjom o potwierdzonym działaniu opóźniającym procesy starzenia się skóry – witaminie E oraz witaminie A.

Witamina E 

Witamina E to grupa tokoferoli i tokotrienoli, z których największe znaczenie dla człowieka ma α-tokoferol. 

Mechanizm działania tej witaminy polega na zahamowaniu wydłużania jej łańcucha i usuwaniu rodników lipidowo-nadtlenkowych. Początkowym produktem oksydacji tokoferolu jest niestabilna chemicznie grupa rodnikowa tokoferoksylowa, która może zostać zredukowana do tokoferolu lub reagować z kolejnym rodnikiem lipidowo-nadtlenkowym, tworząc tokoferolochinon. Oznacza to, iż jedna cząsteczka tokoferolu jest w stanie wychwycić aż dwa rodniki nadtlenkowe.

Niektóre antyoksydanty, takie jak witamina C, glutation czy ubichinon (koenzym Q10), mogą częściowo regenerować witaminę E z rodników tokoferoksylowych i tym samym zwiększać działanie tej witaminy jako przeciwutleniacza. Dlatego warto poszukiwać preparatów zawierających witaminę E z koantyoksydantem, by to synergistyczne połączenie mogło dać maksymalny efekt ochrony skóry przed działaniem wolnych rodników, ale także przed powstawaniem poparzeń po jej ekspozycji na promieniowanie UV.

Witamina A 

Witamina A jest zbiorem organicznych związków – retinoidów – z których najbardziej znaczącym jest retinol. Witamina A nie tylko wykazuje działanie antyoksydacyjne, ale także bierze udział w procesie prawidłowej keratynizacji naskórka.

Retinol dobrze wpływa na skórę, oddziałując na jej żywe warstwy poprzez intensyfikację proliferacji komórek, a następnie ich prawidłowe różnicowanie. Witamina A nie pozostaje także obojętna na komórki na powierzchni skóry – ułatwia odrywanie się martwych komórek naskórka, co w efekcie zmniejsza szorstkość jego powierzchni. Dzięki regulacji prawidłowej syntezy nowych korneocytów wpływa również na szczelność bariery naskórkowej.

Retinol i jego pochodne oddziałują także na skórę właściwą poprzez stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu (typu I, III i IV) oraz elastyny. Ponad...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy