Dołącz do czytelników
Brak wyników

Naturalna pielęgnacja

28 maja 2018

DODATEK NR (Maj 2018)

Kosmetyki z witaminami A i E – dla młodej skóry

0 253

Mimo upływu lat chcemy zachowywać młodość i witalność. Czy da się oszukać nieuchronne tykanie zegara biologicznego i cofnąć czas, który odbił piętno na naszych twarzach  w postaci zmarszczek i przebarwień? Niestety, szkód popełnionych wraz z upływem czasu nie da się odwrócić – skóra osób dorosłych ma mniejsze zdolności regeneracyjne niż skóra osób młodych. Nie da się też całkowicie odwrócić niektórych powstałych zmian. Dlatego należy pamiętać o prewencji i dzięki świadomej pielęgnacji opóźnić procesy starzenia się skóry.

Teoria wolnorodnikowa 

Jedną z teorii dotyczących jej starzenia się jest teoria wolnorodnikowa, która zakłada, że starzenie organizmu to konsekwentny ciąg rozpoczynający się już w komórkach. Wolne rodniki reagują z niektórymi strukturami komórek, takimi jak lipidy ich błon czy DNA, tym samym niszcząc te struktury poprzez wywoływanie mutacji oraz upośledzając ich funkcje. Wolne rodniki powstają jako skutek uboczny wielu procesów metabolicznych, np. oddychania, i organizm jest w stanie częściowo bronić się przed nimi dzięki obecności endogennych antyoksydantów, takich jak koenzym Q10. Jednak poprzez stresujący tryb życia, nieprawidłową dietę bogatą w przetworzone substancje, nałogi (dym papierosowy, spożywanie alkoholu itp.) czy smog jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na atak wolnych rodników, zarówno tych pochodzących z zewnątrz, jak i wewnątrz naszego organizmu. Jak więc ustrzec się przed nimi?

Na ratunek – antyoksydanty 

W pierwszej kolejności należy maksymalnie wyeliminować czynniki rodnikotwórcze – zadbać o prawidłową dietę i poziom aktywności fizycznej, pozbyć się nałogów, a nawet zmienić tryb życia na mniej stresogenny. 
Te czynności pomogą w znacznym stopniu uchronić skórę przed wpływem wolnych rodników, jednak by zadbać o nią jeszcze skuteczniej, warto pamiętać o antyoksydantach. Antyoksydanty (przeciwutleniacze) to substancje mające minimalizować efekty destrukcyjnego działania wolnych rodników – zamiast wiązać się ze strukturami komórkowymi i tym samym wyrządzając w nich szkody, wolne rodniki łączą się z antyoksydantami. Nowo powstały kompleks rodnik-przeciwutleniacz nie wykazuje już właściwości reaktywnych i zostaje bezpiecznie usunięty z organizmu.
Chociaż aktualnie na rynku istnieje całkiem szeroki wybór preparatów o działaniu antyoksydacy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy