Oleje roślinne naturalnym sposobem na odżywienie i ochronę skóry

Naturalna pielęgnacja

Oleje roślinne to substancje uzyskiwane w procesie tłoczenia części roślin oleistych, takich jak kwiaty, nasiona czy pestki. Obecnie coraz częściej znajdują zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także podczas codziennej pielęgnacji. Olej roślinny może zastąpić zarówno kosmetyk do demakijażu, balsam do ciała, odżywkę do włosów, rzęs, brwi lub paznokci, być dodatkiem do codziennego kremu lub stanowić naturalny preparat wykorzystywany podczas masażu.

Oleje roślinne charakteryzują się bardzo dobrym wchłanianiem oraz przenikaniem w najgłębsze warstwy skóry. Są cennym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które powodują, że skóra jest nawilżona, elastyczna i ochroniona przed szkodliwym działaniem m.in. wolnych rodników, które uszkadzając skórę przyspieszają proces starzenia. Oleje roślinne zawierają m.in. witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, antyoksydanty, fitostrerole itd., przez co nakładanie ich na skórę dostarcza niezbędnych składników do jej funkcjonowania. Ważnym aspektem przemawiającym za włączeniem olei roślinnych do codziennej pielęgnacji jest brak w składzie konserwantów czy sztucznych dodatków. Oleje są natomiast wypełnione substancjami biologicznie czynnymi, które nie mają działania alergizującego czy drażniącego. Oleje roślinne to wspaniały sposób zarówno na pielęgnację, jak i na wspomaganie leczenia chorób skóry, jednak ważne jest, aby były one dobrane do indywidualnych potrzeb i rodzaju skóry.

POLECAMY

Historia stosowania olejów naturalnych 

Korzystanie z dobrodziejstw naturalnych olejów roślinnych było znane już od tysiąclecia w wielu kulturach i zakątkach świata. Olejki eteryczne lub aromatyczne są od wieków używane w wielu kulturach na całym świecie nie tylko ze względu na właściwości kosmetyczne i lecznicze, ale także z powodu ich korzystnego wpływu na emocje i stan psychiki. 

Trudno dokładnie określić, kiedy oleje roślinne zostały pierwszy raz użyte do celów pielęgnacyjnych czy leczniczych, ale dowody archeologiczne wskazują, że np. Egipcjanie używali olejków już od 4500 r. p.n.e. Kiedy Egipt był u szczytu potęgi, kapłani byli jedynymi osobami, którym wolno było używać olejków aromatycznych, ponieważ uważano ich za tożsamych bogom. Każde bóstwo miało swój dedykowany, wytwarzany z określonej rośliny olej i nim namaszczano posągi danego bóstwa. Faraonowie chętnie używali własnych, specjalnych mieszanek na różne okazje, np. na czas wojny, medytacji itp. Właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne olejków wykorzystywano m.in. w balsamowaniu zwłok. 

Ajurweda, czyli tradycyjna medycyna indyjska, ma także długą, ponad 3000-letnią historię stosowania olejków roślinnych oraz eterycznych, wykorzystywanych zarówno do leczenia, jak i codziennej pielęgnacji. 

W czasach biblijnych oleje roślinne były także chętnie stosowane, m.in. do namaszczania i...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI