Regeneracja włosów w oparciu o surowce roślinne

Naturalna pielęgnacja

Włosy spełniają różne funkcje fizjologiczne. Chronią nas przed działaniem czynników chemicznych, fizycznych i mechanicznych, jak choćby promieniowanie słoneczne, urazy czy zimno. Nie sposób zapomnieć tu także o niezwykle ważnym aspekcie kulturowym i społecznym, bowiem zdrowe i zadbane włosy stanowią o naszej atrakcyjności, wpływają na samoocenę i dobre samopoczucie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie surowce roślinne wpływają korzystnie na mieszki włosowe?
  • Jakie produkty warto suplementować w celu wzmocnienia włosów?
  • Które oleje stosowane zewnętrznie wspomagają regenerację włosów?

 

POLECAMY

Ich utrata postrzegana jest zatem nie tylko wyłącznie w kategoriach defektu estetycznego, ale i problemu psychologicznego związanego z dyskomfortem i stresem, zwłaszcza w przypadku pań, dla których piękne włosy to nieodzowny atrybut kobiecości. 

Cykl życia włosa

Każdy włos wyrasta z mieszka włosowego, który z kolei podlega cyklicznym, powtarzającym się zmianom składającym się na cykl życia włosa. Wyróżniamy tu zatem okres wzrostu – anagen, inwolucji mieszka i zahamowania wzrostu włosa – katagen, a także spoczynku – telogen. Poszczególne mieszki włosowe znajdują się w różnych fazach cyklu włosowego. I całe szczęście! W przeciwnym razie – gdyby były zsynchronizowane, wszystkie włosy na naszej głowie rosłyby jednocześnie, co skutkowałoby regularnym pojawianiem się okresów w trakcie których bylibyśmy całkowicie łysi! W warunkach fizjologicznych około 80% włosów na głowie znajduje się w fazie anagenu, 1% w okresie katagenu, a pozostałe 19% to tzw. włosy nierosnące, w fazie telogenu. Gdy faza spoczynku dobiega końca, włos wypada i rozpoczyna się kolejny cykl włosowy (w ciągu życia człowieka cykle mogą się powtarzać 20–30 razy). Każdego dnia tracimy około 50–100 włosów.

Wzmożone wypadanie włosów może mieć różne przyczyny. Bardzo często jest to efekt niewłaściwej diety, różnych schorzeń, zaburzeń hormonalnych, stresów czy chociażby przyjmowanych leków jak cytostatyki stosowane w przebiegu chorób onkologicznych. W związku z dużą zapadalnością na nowotwory, łysienie wynikające ze stosowania chemioterapii zostało wyodrębnione jako jeden z typów wtórnej utraty włosów (ang. chemotherapy-induced alopecia). Większość leków przeciwnowotworowych niestety nie działa wybiórczo, co oznacza, że poza komórkami nowotworowymi atakują także inne, szybko rosnące, zdrowe komórki. Skóra oraz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI